Ministarstvo turizma i sporta započelo je javno savjetovanje izmjene Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti. Predlažu da se izmjene donesu po hitnom postupku. Naime, prijedlog izmjena uvodi pojam domaćina. Tako Ministarstvo planira obiteljski smještaj odvojiti od ostalih iznajmljivača u kratkoročnom najmu.
Osim toga, uređuju se i rokovi važenja privremenih rješenja za obavljanje ugostiteljske djelatnosti te usklađivanje sa Zakonom o turizmu.
Glavina: Ovim izmjenama zaštitili smo i sačuvali domaćina u pravom obiteljskom smještaju
"Ovim izmjenama zaštitili smo i sačuvali domaćina u pravom obiteljskom smještaju, kao dio naše tradicije i dodane vrijednosti naše turističke ponude", poručio je ministar Tonči Glavina.
Kaže da su ove izmjene zakona u skladu s usmjerenjem vlade o osiguravanju priuštivog stanovanja, mladima i obiteljima. Tendencija je, dodao je, da što više stanova prijeđe iz kratkoročnog u dugoročni najam.
Kratkoročni najam je, navode u nacrtu, zbog volumena počeo značajno utjecati na cijene nekretnina u zemlji, te smanjuje njihovu dostupnost i podiže cijenu za dugoročni najam odnosno stanovanje.
Sve to, navode iz Ministarstva, utječe na smanjenje ukupnog doprinosa turizma cijelom gospodarstvu.
Domaćin - iznajmljivač s prijavljenim prebivalištem
Pojam domaćin, prema prijedlogu Ministarstva, definira se kao iznajmljivač koji ima prijavljeno prebivalište na području jedinice područne samouprave gdje se nalazi objekt u kojem pruža ugostiteljsku uslugu smještaja u domaćinstvu.
"Definiranje pojma domaćina predstavljat će pravni temelj za uvođenje povoljnijeg poreznog tretmana ove skupine iznajmljivača, odnosno otvoriti mogućnost razlikovanja pravog obiteljskog smještaja, od iznajmljivača koji pružaju uslugu smještaja u domaćinstvu isključivo s ciljem obavljanja gospodarske djelatnosti", navodi Ministarstvo u učincima propisa.
Domaćin nije iznajmljivač koji renta stan u stambenoj zgradi
Domaćinom se pak neće smatrati iznajmljivač koji iznajmljuje stan u stambenoj zgradi "koja je definirana propisom kojim se uređuje održavanje i upravljanje zgradama". To znači da oni koji imaju stanove i apartmane u višestambenim zgradama ne mogu biti domaćini čak i u slučaju da žive pored apartmana koji iznajmljuju.
Podsjetimo, uvedena je obveza da oni koji žele iznajmljivati stanove u zgradi moraju imati suglasnost 80 posto stanara. No izmjenama zakona u ugostiteljskoj djelatnosti je propisano i da vlasnici svih postojećih stanova koji se iznajmljuju u zgradama moraju dobiti suglasnost ostalih stanara u roku od pet godina.
Duži rok za one koji su u procesu legalizacije
To moraju učiniti i svi koji će biti u procesu registracije kada zakon stupi na snagu. Ne dobiju li suglasnost suvlasnika u roku od pet godina, ukinut će im se rješenje o obavljanju djelatnosti.
Još jedna novost je i produženje roka za one koji obavljaju ugostiteljsku djelatnost u objektima koji su u procesu legalizacije. Rok privremenih rješenja koja im omogućuju rad produžuje se do kraja 2026. godine, umjesto kako je bilo predviđeno - do kraja ove godine.