Screenshot: YouTube/Dominic Papineau
Prema istraživanju objavljenom u prestižnom znanstvenom časopisu Nature, tim znanstvenika otkrio je drevne fosile u kamenoj formaciji u kanadskoj provinciji Quebec. Radi se o mikroskopskim bakterijama, manjima od širine vlasi ljudske kose, a prije najmanje 3,7 milijuna godina živjeli su na temperaturama od 60 stupnjeva Celzijusa, u vrućim hidrotermalnim pukotinama na dnu oceana koji je tada pokrivao Zemlju.
Ovo otkriće je zasad najčvršći dokaz da su slični organizmi mogli evoluirati i na Marsu, koji je u to vrijeme imao oceane i atmosferu.
Tim znanstvenika s londonskog University Collegea koji je otkrio dotične fosile smatra da je potraga za sličnim fosilima najbolja šansa da se pronađu dokazi o životu na Marsu.
"Rani Mars i rana Zemlja su vrlo, vrlo slični, tako da možemo očekivati da se u to vrijeme na obje planete razvio život", rekao je Matthew Dodd, glavni autor studije o otkriću najstarijeg fosila ikad.
"Znamo da se život pojavio i rapidno evoluirao na Zemlji. Ako imamo život koji je nastao u hidrotermalnim pukotinama prije čak 4,2 milijarde godina, kad su i Zemlja i Mars bile prekrivene oceanima, onda možemo očekivati da bi se život razvio u tim pukotinama na oba planeta", dodao je Dodd.
Organizmi pronađeni u Quebecu bili su nalik malim cjevčicama, s bazom u obliku kugle koja je bila fiksirana na morskom dnu, pri čemu su uz pomoć "stabljike" prikupljali željezo iz oceana koji su u to vrijeme bili bogati upravo tim elementom. Bili su slični bakterijama koje se i dan danas mogu pronaći kod hidrotermalnih pukotinama na dnu oceana.
Kako to već obično biva u znanosti, odmah su se javili skeptici koji sumnjaju da novootkriveni fosil predstavlja oblik života.