Ku Klux Klan ime je američke organizacije nastale na današnji dan 1865. godine u Tennesseeju. Tijekom svog postojanja KKK je zastrašivao i ubijao politički angažirane Afroamerikance te njihove pristaše, sve u ime bijele supremacije i religijskog ekstremizma.
Ku Klux Klan kao posljedica Građanskog rata
Situacija u SAD-u 1865. godine bila je teška. Upravo je završio četverogodišnji period ratovanja između Sjevera i Juga te se zemlja trebala oporaviti. Zemlje Konfederacije su okupirane, a onamo su postavljeni ljudi koji su trebali provesti obnovu, ali i zakon o osamostaljivanju crnačkog stanovništva.
Mnogi protivnici emancipacije crnaca smatrali su da su oni inferiorna rasa, a neki među njima navodili su da ih je "sam Bog učinio manje inteligentnima kako bi služili bijelcima". Nakon što je Sjever pobijedio, neki su se vojnici Konfederacije okupili u gradu Pulaskiju, gdje su osnovali Klan.
Prvi KKK
Njihova misija bila je jasna: poništiti nove odluke Republikanske stranke i vratiti Ameriku "starim idealima". Prema njima, oni koji su pomagali crncima da bježe tijekom Građanskog rata, također su protivnici države, a najgori su bili oni koji su u američkoj politici javno istupali protiv rasizma.
U periodu od 1865. do 1871. članovi KKK-a najviše su se fokusirali na zastrašivanje i otimanje oslobođenih crnaca. Bili bi posebno aktivni u vrijeme izbora, kada su pljačkali kuće, slali prijeteća pisma ili otimali članove obitelji političarima koji su se borili za prava crnaca. Širili su mitove da su oni zapravo duhovi ubijenih vojnika Konfederacije, a odijevali su se u bijele kute te nosili kape kako bi djelovali mistično i zastrašujuće.
Njihovo djelovanje zamijetila je i policija, koja je 1870. godine počela zatvarati velik broj članova Ku Klux Klana, što je dovelo do pada pokreta. Do 1871. godine Klan je već postao stvar prošlosti te je reduciran na malen broj neorganiziranih i nepovezanih grupa. Raspao se najviše zbog činjenice da nije uspio ostvariti svoj primarni cilj: ukinuti republikansku vlast u zemljama bivše Konfederacije.
Glavni problem Klana bila je činjenica da nisu bili organizirani, već je svaka grupa djelovala na svom području, neovisno od druge. Prema nekim američkim povjesničarima, Klan je u konačnici pomogao da crnci u većoj mjeri prakticiraju svoja novostečena prava, a neke je njihovo djelovanje čak potaknulo da se aktivno počnu baviti politikom.
KKK u 20. stoljeću
Ku Klux Klan se pojavio još dva puta kao pokret u SAD-u. Njegovo oživljavanje dogodilo se 1910-ih, a ovoga je puta bilo usmjereno ne samo protiv prava crnaca već i Židova. Tadašnji članovi Klana bili su odreda vjerski fundamentalisti koji su se često pozivali na Boga, a njihova metoda zastrašivanja uključivala je paljenje križeva ispred kuća svojih protivnika. Također su se raspali djelovanjem policije 1920-ih godina.
Treća faza KKK-a započinje 1950-ih te okuplja protivnike građanskih pokreta u SAD-u. Protivili su se feminističkom pokretu, opstruirali su borbu crnaca u ostvarivanju prava te napadali razne aktiviste. Prema američkim podacima, oni su i dalje aktivni, a danas broje tek nekoliko tisuća članova diljem SAD-a.