Grad Pula uputio je u javno savjetovanje prijedlog Odluke o redu na pomorskom dobru po kojoj bi, između ostalog, na svim uređenim i prirodnim plažama bilo zabranjeno ispijanje alkoholnih pića i kretanje u toplesu.
Iznimka od zabrane alkohola bi bili beach barovi i vjerske, kulturne, sportske ili slične manifestacije.
"Na prirodnim i uređenim plažama te ostalim dijelovima pomorskog dobra zabranjeno je konzumiranje alkoholnih pića, osim kada se te površine temeljem odobrenja nadležnog tijela koriste kao terasa za pružanje ugostiteljskih usluga.
Iznimno, rješenjem kojim se odobrava korištenje pomorskog dobra za organiziranje javnog okupljanja radi ostvarivanja gospodarskih, vjerskih, kulturnih, humanitarnih, športskih, zabavnih i drugih interesa, može se odrediti da je konzumiranje alkoholnih pića na tim površinama dopušteno", piše u prijedlogu Odluke.
Prijedlog sadrži i dozvolu za postavljanje kamera na plažama, a kojima bi cilj bio i kažnjavanje osoba koje krše propise.
Možemo: Pula će zbog apsurdnih zabrana postati grad slučaj
Iz stranke Možemo kažu da ovo podsjeća na uvođenje moralne policije.
"Izgleda da naša zabrinutost kako će se puniti proračun nakon ukidanja prireza ipak nije bila opravdana. Gradonačelnik zna da ga nitko ne puni bolje od moralne policije - i tako je nastao Prijedlog Odluke o redu na pomorskom dobru Grada Pule", kažu iz Možemo.
"Budući da su ovog puta mislili na sve, manjku komunalnih redara doskočeno je rješenjem u članku 70. koji objašnjava kako se na pomorsko dobro mogu postaviti kamere, pa se zločince koji na plaži piju pivo u toplesu lako može detektirati iz udobnosti gradskih ureda i zasluženo ih kazniti u iznosu od 600 do 1300 eura", piše Možemo.
Ovaj prijedlog dokazuje, tvrde iz Možemo, da Pula ima "svjetonazorski vrlo konzervativnu gradsku vlast koja želi mijenjati uobičajeni način života sredine, koja je u okvirima Hrvatske oduvijek bila progresivna".
"Ako ovaj Prijedlog prođe, Pula će tako još jednom, zbog apsurdnih zabrana postati grad slučaj - kojemu se smiju", pišu iz Možemo.