Foto: FAH
"Druge države i predstavnici država članica EU-a ... u ovim promijenjenim uvjetima, što se apsolutno moglo vidjeti (na konferenciji), očekuju znatno više od naše regije i moram reći da nas puno ozbiljnije shvaćaju i vide da na neki način o našoj snazi i spremnosti na suradnju ovisi u dobroj mjeri i nihova vlastita sigurnost, pa i politička situacija koja je uvjetovana izbjegličkom krizom", istaknula je Pusić
Ovogodišnja konferencija okupila je ministre vanjskih poslova zemalja zapadnog Balkana, Njemačke, Italije i Hrvatske te predstavnika Slovenije.
"Teme rasprave bile su politički i drugi utjecaji izbjegličke krize na zemlje koje su na zapadnobalkanskoj izbjegličkoj ruti – od Grčke do Njemačke, pitanje suradnje između država zapadnog Balkana i političkih posljedica u promijenjenim uvjetima, zatim pitanje poboljšanja ekonomske suradnje i, konačno, izvješće o napretku država zapadnog Balkana, koje su u različitim fazama približavanja pregovorima ili u tijeku samih pregovora za članstvo u EU", rekla je Pusić.
Jedna od tema bila je i utjecaj Turske i Ruske Federacije u regiji, odnosno promijenjena uloga tih zemalja u kontekstu borbe protiv Islamske države i globalne krize vezane za terorizam. Kako je istaknula Pusić, tema rasprave bila je i opasnost da se grozan teroristički napad u Parizu, bez obzira što su za njega odgovorni ljudi rođeni u Europi, poveže sa izbjegličkim valom.
Naglasila je da je bilo zanimljivo čuti ocjenu ministara zapadnog Balkana na sve ove teme i otkrila da je bilo rasprave između Kosova i Srbije na temu integracijskog napretka obje zemlje te njihova odnosa u kontekstu činjenice da Kosovo nije ušlo u članstvo UNESCO-a.