VESNA PUSIĆ, predsjednica Nacionalnog odbora za praćenje pregovora sa EU, izjavila je u intervjuu srpskoj agenciji Beta kako smatra da hrvatsku tužbu protiv Srbije pred Međunarodnim sudom pravde u Haagu, jednako kao i srpsku protutužbu protiv Hrvatske, treba povući.
Nada se da će Josipović nešto poduzeti po tom pitanju
Ona je izrazila nadu da će novoizabrani predsjednik Ivo Josipović poduzeti nešto kako bi se to doista dogodilo, rekavši kako bi povlačenje tužbi pridonijelo poboljšanju odnosa u regiji, te da bi to pitanje svakako trebalo riješiti prije nego što Srbija počne proces pristupanja Europskoj uniji, jer je "gotovo neizbježno" da bi se to odrazilo na njen put u Uniju.
No eventualno odustajanje od tužbi, upozorava Pusić, ni Srbiju ni Hrvatsku ne oslobađa obveze da "očiste svoja društva i kolektivne savjesti". "To treba raščistiti, o tome treba razgovarati, ali istovremeno mislim da treba otvarati, a ne zatvarati šanse generacijama iza nas" kazala je Pusić.
Hrvatska ne smije prema Srbiji ponavljati svoje iskustvo sa Slovenijom
Ona je dodala kako dvije zemlje trebaju razgovarati i o drugim otvorenim pitanjima, kao što je razgraničenje na Dunavu, ali da Hrvatska ni u kojem slučaju prema Srbiji ne treba ponavljati svoje iskustvo sa Slovenijom.
"Kad naši susjedi dođu u fazu pred završetak pregovora sa EU bit ću vrlo oštra prema svakome tko bi eventualno pokušao prema susjedima Hrvatske ponoviti neke pogreške koje je Slovenija napravila prema Hrvatskoj" upozorila je Pusić.
"Nema stabilne kuće bez stabilnog susjedstva"
Ona vjeruje i da je u Hrvatskoj konačno došlo do spoznaje da "nema stabilne kuće bez stabilnog susjedstva", te da je interes i Hrvatske i svake zemlje u regiji da i njeni susjedi što prije počnu stabilno funkcionirati prema zajedničkim europskim kriterijima.
Na pitanje novinara mogu li neriješena pitanja u odnosima Zagreba i Beograda usporiti obje zemlje na putu ka EU, Pusić je rekla da "Hrvatsku više ne mogu", ali da bi Srbiju još mogli usporiti "u mjeri u kojoj bi Hrvatska bila spremna svoja iskustva sa Slovenijom primijeniti na Srbiju".