Na svojoj tradicionalnoj godišnjoj konferenciji za novinare ruski predsjednik Vladimir Putin govorio je o nizu tema, od rata u Ukrajini do pada sirijskog saveznika Bašara al-Asada. Konferencija, koja je trajala četiri i pol sata, bila je prilika za Putina da potvrdi svoju kontrolu i utjecaj na unutarnja i vanjska pitanja.
Putin: Blizu smo ostvarivanja ciljeva u Ukrajini
Putin je ustvrdio da je invazija na Ukrajinu, koju naziva "posebnom vojnom operacijom", ojačala Rusiju i njezine vojne kapacitete. "Rusija je postala mnogo jača u posljednje dvije ili tri godine jer je postala istinski suverena zemlja", izjavio je dodajući da je obrambeni potencijal zemlje sada među najjačima u svijetu.
Odgovarajući na pitanje o novoj hipersoničnoj balističkoj raketi Orešnik, Putin je izazvao Zapad na "dvoboj visokih tehnologija", predlažući da Moskva unaprijed obavijesti NATO o cilju napada kako bi testirali sposobnosti njihove protuzračne obrane.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski ironično je odgovorio na Putinove izjave. "Mislite li da je to zdrava osoba? Putin je lud i on to zna", kazao je Zelenski.
Putin je naglasio spremnost za pregovore s novoizabranim američkim predsjednikom Donaldom Trumpom, koji je najavio plan za brzo okončanje sukoba u Ukrajini. Ipak, Putin je dodao da svaki dogovor mora uzeti u obzir "situaciju na terenu", što uključuje priznanje ruskih teritorijalnih osvajanja, prenosi AP.
Putin je izjavio da ruske snage nastavljaju napredovati prema ciljevima u Ukrajini, preuzimajući teritorij unatoč teškim borbama.
Putin govorio o neuspjelim pregovorima 2022.
Govoreći o situaciji na bojištu, Putin je naglasio da se "drastične promjene" događaju na cijeloj liniji fronte. "Naši borci svaki dan vraćaju teritorij", rekao je Putin. "Borbe su teške, a nagađanja o budućnosti nisu od pomoći. No idemo prema rješavanju naših primarnih zadataka koje smo zacrtali na početku specijalne vojne operacije."
Putin je ponovio da Rusija ostaje otvorena za pregovore s Ukrajinom, ali je optužio Kijev da odbija sudjelovati u mirovnim razgovorima.
Govoreći o neuspjelim pregovorima iz 2022. u Istanbulu, Putin je izjavio da je Kijev inicijalno bio spreman na dogovor, ali je kasnije odustao nakon posjeta tadašnjeg britanskog premijera Borisa Johnsona.
Putin tvrdi da je Johnson ohrabrivao Ukrajinu da se "bori do posljednjeg Ukrajinca". Ukrajina je odbacila Putinove tvrdnje, ističući da Rusija nije pokazala ozbiljnu spremnost na mirovne pregovore.
Želi privesti rat kraju?
Iako to Putin danas nije eksplicite rekao, nekoliko njegovih ključnih izjava iz maratonske press konferencije sugerira da mu je dosta rata s Ukrajinom i da bi ga želio privesti kraju. Iako je Putin autokrat, nije tajna da se ne želi zamjeriti ruskoj javnosti, ali ni kremaljskim elitama do mjere koja bi potencijalno ugrozila njegovu poziciju.
Vjerojatno najznakovitija riječ koju je danas Putin izrekao govoreći o ratu protiv Ukrajine je "kompromis". To je riječ koju dosad nije spominjao.
I Putin i njegov glasnogovornik Dmitri Peskov neumorno ponavljaju da je Rusija spremna na mirovne pregovore, ali samo ako se prihvate ključni uvjeti koje je postavio - pristanak Ukrajine i Zapada na proglašenu aneksiju četiri (djelomično) okupirane ukrajinske regije (Donjeck, Luhansk, Zaporižja i Herson) te trajno odustajanje Ukrajine od ulaska u NATO.
Putin je danas riječ kompromis spomenuo odgovarajući na pitanje o potencijalnim razgovorima s budućim američkim predsjednikom Trumpom. "Ako se sastanem s Trumpom, imat ćemo o čemu razgovarati. Rusija je otvorena za kompromis. Politika je umjetnost kompromisa", ustvrdio je Putin, dodajući da bi pregovori morali biti utemeljeni na "situaciji na terenu", sugerirajući da neće odustati od aneksije teritorija koje je njegova vojska osvojila u Ukrajini.
Bitna je slika prema ruskoj javnosti
Velik broj pitanja na današnjoj maratonskoj presici odnosi se upravo na moguće pregovore o okončanju rata. S obzirom na to da se radi o itekako koreografiranom događaju, i ta činjenica, ali i nedavna istraživanja javnog mnijenja u Rusiji, sugeriraju da je Rusima nakon gotovo tri godine i strašnih gubitaka itekako dosta rata.
Današnja Putinova izjava da su ruske snage "blizu ostvarenja ciljeva u Ukrajini" pokazuje da je i on svjestan zamora ruske javnosti.
Mora Rusima prodati priču da se rat ipak isplatio
Činjenica da ruske snage na istoku Ukrajine, ali i u Kursku, u posljednjim mjesecima ostvaruju nezanemariv napredak, također sugerira da Putin želi biti u što boljoj poziciji u trenutku kad Bijelu kuću preuzme Donald Trump, koji je i prije pobjede na izborima rekao da će brzo okončati rat, sugerirajući da će posredovati u dogovoru između Rusije i Ukrajine.
Sve to upućuje da je Putin svjestan da rat u Ukrajini traje već predugo te pokušava prije Trumpove inauguracije doći u situaciju u kojoj bi s jedne strane bio u dobroj poziciji za pregovore, a s druge bi mogao umornoj ruskoj javnosti reći da se njegova avantura u Ukrajini, koju su Rusi platili desecima, a možda i stotinama tisuća mrtvih, ipak isplatila.