ČELNICI Skupine 20 velikih gospodarstava (G20) prihvatili su u srijedu na summitu u Indoneziji deklaraciju u kojoj su "najoštrije osudili" agresiju Rusije na Ukrajinu.
U deklaraciji stoji da "većina članica oštro osuđuje rat u Ukrajini i naglašava da on uzrokuje golemu ljudsku patnju i pogoršava postojeće slabosti u globalnom gospodarstvu". U deklaraciji se kaže da postoje "drugačija stajališta i različite procjene situacije i sankcija".
Iako većina analitičara pretpostavlja da je namjera upotrebe riječi “većina” upravo u isključenju iz te skupine tradicionalnih saveznika Rusije, Indije i Kine – ipak se javljaju signali koji bi mogli značiti da se te dvije velike sile počinju distancirati od razorne invazije Vladimira Putina, piše Sky News.
Xi prikriveno kritizira Rusiju
Obje zemlje su dosad u više navrata branile Moskvu, uz izražavanje zabrinutosti oko konflikta u Ukrajini. I iako zasad nisu otvoreno promijenile svoje stajalište, Xi Jinping je ipak u nedavnom govoru prikriveno kritizirao ruske postupke, piše Sky News.
U obraćanju summitu na Baliju, kineski lider je upozorio na opasnost korištenja hrane i energetskih resursa kao oružja, u komentaru za koji mnogi smatraju da je usmjeren protiv Moskve.
“Moramo se čvrsto usprotiviti politizaciji i instrumentalizaciji problema vezanih za hranu i izvore energije,” Xi Jinping je tada rekao.
Do te izjave je došlo nakon što je kineski ministar vanjskih poslova, Wang Yi, rekao američkom predsjedniku Bidenu da “ne smije doći do upotrebe nuklearnog oružja i da se ne smiju voditi nuklearni ratovi.” Njegove riječi su komentatori doživjeli kao odgovor na poteze Moskve koja često prijeti svojim nuklearnim arsenalom.
Kineski dužnosnik: Putin nije Xiju rekao istinu
Britanski list Financial Times je također citirao kineskog dužnosnika kojem nisu naveli ime, i koji je u razgovoru s njima implicitno kritizirao ruskog predsjednika jer nije obavijestio Peking o svojim planovima da napadne Ukrajinu. “Putin nije Xiju rekao istinu,” rekao je dužnosnik, prenosi N1.
"Da nam je rekao za to, ne bismo danas bili u tako nezgodnom položaju. Imali smo više od 6000 kineskih državljana u Ukrajini i neki od njih su poginuli tijekom evakuacije koja je uslijedila – no ne možemo o tome javno govoriti", rekao je.
Indijski premijer Narendra Modi opet se suzdržao od jasne osude Rusije, ali nakon što je Putinu u rujnu rekao da “današnja era nije era ratovanja,” danas je dodao i ovo: "Više puta sam rekao da moramo naći način da se vratimo na put koji vodi do prekida vatre i diplomatskog rješenja u Ukrajini."
Te suptilne promjene u jeziku koji koriste Kina i Indija mogle bi biti naznaka potencijalno vrlo značajne promjene u geopolitičkoj dinamici koja okružuje rat u Ukrajini.