Putin potpisao sporazum koji će zabrinuti Zapad

Foto: EPA

Ruski predsjednik Vladimir Putin u Moskvi je s iranskim kolegom Masudom Pezeškijanom potpisao sporazum o strateškom partnerstvu, koji uključuje bližu obrambenu suradnju, što će vjerojatno izazvati zabrinutost Zapada.

Pezeškijan prvi put posjećuje Kremlj otkako je postao predsjednik prošlog srpnja, a na sastanku uoči potpisivanja sporazuma rekao je da misli da će dvojica vođa moći finalizirati sporazum o izgradnji nuklearne elektrane u Iranu uz pomoć Rusije.

Putin je dočekao Pezeškijana u Kremlju, gdje su sjeli za ukrašen stol, pored kojeg su postavljene zastave dviju zemalja.

"Raspravljat ćemo o svim područjima naše suradnje i potpisati sporazum o sveobuhvatnom strateškom partnerstvu", rekao je Putin.

"Radili smo na njemu dulje vrijeme i vrlo sam zadovoljan što je taj rad dovršen", kazao je dodavši da bi dogovor trebao dodatno ojačati trgovinske i gospodarske veze.

Rusija produbljuje veze s Iranom

Moskva od početka rata u Ukrajini gradi bliže odnose s Iranom i drugim zemljama neprijateljski nastrojenim prema Sjedinjenim Američkim Državama, poput Sjeverne Koreje, a već ima strateške paktove s Pjongjangom i bliskom saveznicom Bjelorusijom, kao i sporazum o strateškom partnerstvu s Kinom.

Ne očekuje se da će 20-godišnji sporazum između Rusije i Irana sadržavati odredbu o uzajamnoj obrani kakva je dogovorena s Minskom i Pjongjangom, no ipak će vjerojatno zabrinuti Zapad, koji obje zemlje vidi kao štetne utjecaje na svjetskoj pozornici.

Moskva i Teheran tvrde da njihovo približavanje nije usmjereno protiv drugih zemalja.

Kontroverze oko iranskih dronova i projektila

Rusija je naveliko koristila iranske bespilotne letjelice tijekom rata u Ukrajini, a SAD je u rujnu optužio Teheran da je Rusiji poslao balističke projektile malog dometa za upotrebu protiv Ukrajine.

Teheran poriče slanje dronova ili projektila.

Kremlj je odbio potvrditi da je primio iranske rakete, no priznao je da suradnja s Iranom uključuje "najosjetljivija područja".

Rusija je ranije Iranu poslala sustave za protuzračnu obranu S-300, a u iranskim medijima pojavila su se izvješća o mogućem interesu za kupovinu naprednijih sustava poput S-400, kao i nabavu naprednih ruskih borbenih zrakoplova.

Pezeškijanov posjet Moskvi također se odvija u vrijeme kad slabi iranski utjecaj diljem Bliskog istoka nakon što su islamistički pobunjenici preuzeli vlast u Siriji, izbacivši iranskog saveznika Bašara al-Asada, te nakon što je Izrael desetkovao proiranski Hamas u palestinskom teritoriju Gazi.

Izrael je također nanio ozbiljnu štetu libanonskoj miliciji Hezbolah, koju Iran podupire.

I Rusija se našla u nepovoljnom položaju u Siriji, gdje ima dva vojna objekta ključna za njen geopolitički i vojni utjecaj na Bliskom istoku i u Africi, no njihova je sudbina neizvjesna otkako se u zemlji promijenila vlast.

Tema je i nafta

Putin se sastao s Pezeškijanom na marginama summita BRICS-a u ruskom gradu Kazanju u listopadu te na kulturnom forumu u Turkmenistanu istog mjeseca.

Pezeškijan, koji je prije sastanka s Putinom razgovarao s ruskim premijerom Mihailom Mišustinom, u Moskvu je došao u pratnji svog ministra za naftu, a zapadne sankcije uvedene protiv tog sektora, kao i pitanje njihovog zaobilaženja, vjerojatno će biti teme razgovora.

Mišustin je kazao da dvije zemlje aktivno rade na tome da prodube suradnju u transportu, obrazovanju, turizmu i kulturi.

Rusija je izgradila prvu iransku nuklearnu elektranu u Bušehru, koja je proradila 2013., te je iduće godine potpisala ugovor za izgradnju dva dodatna nuklearna reaktora.

4o

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.