RUSKA vojska objavila je prije dva dana da je ispalila hipersonične projektile u Ukrajini, što je prva poznata upotreba ovakvog sustava u borbenom okruženju. Glasnogovornik ruskog ministarstva obrane Igor Konašenkov kaže da je Kinžal, što na ruskom znači bodež, uništio veliko podzemno skladište projektila i streljiva u zapadnoj Ukrajini.
>> Rusi kažu da koriste hipersonične projektile. Pentagon: Oni ne mijenjaju tijek sukoba
Vladimir Putin opisao je rusko hipersonično oružje kao nepobjedivo, dok američki ministar obrane Lloyd Austin tvrdi da ono neće imati presudni utjecaj na tijek rata u Ukrajini.
Donosimo odgovore na najvažnija pitanja u vezi s raketama Kinžal, koje je objavio njemački ARD.
Što razlikuje Kinžal od drugog oružja?
Prema ruskim informacijama, ove rakete, duge oko osam metara, lete iznimno brzo i iznimno visoko, ali ostaju manevarske. Svoju metu uništavaju konvencionalnom bojevom glavom težine do 480 kilograma ili nuklearnom bojevom glavom.
Koliko su brzi Kinžali?
Moskva tvrdi da rakete Kinžal mogu doseći i do deset puta veću brzinu od brzine zvuka (10 Macha), tj. oko 12.350 kilometara na sat.
Na zapadu postoje sumnje u to. Dokument NATO-a iz studenog 2020. navodi da bi nazivanje Kinžala hipersoničnim oružjem moglo dovesti do zablude. Moguće je da Kinžal ne može letjeti brže od 5 Macha. Konvencionalna krstareća raketa Tomahawk, naprimjer, leti samo brzinom od oko 900 kilometara na sat.
Kako se Kinžal lansira?
Kinžal se lansira iz borbenih aviona poput MiG-a 31 na velikim visinama. Na sigurnoj udaljenosti od zrakoplova pali se Kinžalov vlastiti raketni motor. Prema ruskim informacijama, oružani sustav ima domet do 2000 kilometara kada se lansira iz MiG-a 31.
Kakve ciljeve Kinžal treba uništiti?
Prema zapadnim obavještajnim službama, Kinžal je prvenstveno razvijen za napade protiv kritične vojne infrastrukture u Europi. Stoga bi se mogao koristiti protiv zračnih luka ili položaja američke proturaketne obrane. Moguće su mete i nosači zrakoplova ili drugi veliki ratni brodovi.
Koliko dugo postoje Kinžali?
Predsjednik Rusije Vladimir Putin javno je predstavio projektile u ožujku 2018. kao jedno od nekoliko novih superoružja. Ubrzo nakon toga Rusi su izvijestili o uspješnim testovima. Prema Putinovim riječima, rakete bi trebale biti "neranjive" za zapadne obrambene sustave.
Kako Zapad gleda na novo rusko oružje?
Na Kinžal se gleda s velikom zabrinutošću, prvenstveno zato što stvara stratešku neizvjesnost: ide li konvencionalni projektil prema Zapadu ili je to nuklearni napad?
"Hiperzvučne rakete, sa svojom novom kombinacijom brzine i manevriranja, mogu nadvladati sve postojeće sustave proturaketne obrane i radikalno smanjiti vrijeme reakcije napadnutog aktera", piše u izvješću Minhenske sigurnosne konferencije 2019.
Rade li i druge zemlje na hiperzvučnim projektilima?
Da, posebno SAD i Kina. NATO također navodi istraživanja u Britaniji, Francuskoj, Njemačkoj, Australiji i Indiji u radu iz 2020. Dio se odnosi na obranu od takvih projektila.
Hoće li korištenje Kinžala utjecati na tijek rata?
Američki ministar obrane Lloyd Austin izjavio je u nedjelju za CBS da upotrebu Kinžala ne smatra odlučujućom prekretnicom u tijeku rata. Ruski predsjednik pribjegava takvom oružju jer pokušava vratiti zamah u napredovanju svojih trupa u Ukrajini. Sličan stav imaju i NATO-ovi krugovi u Bruxellesu.
No uporaba ovih projektila još je jedan zabrinjavajući pokazatelj da je Rusija odlučna upotrijebiti bilo koja sredstva koja joj stoje na raspolaganju kako bi natjerala Ukrajinu da se preda.