Putinovi generali se okreću jedni protiv drugih

Foto: EPA

Ruski general uhićen je zbog sumnje na korupciju nakon što ga je prijavio bivši nadređeni. Uhićenje general-bojnika Aleksandra Ogloblina, bivšeg šefa odjela za vojne komunikacije ruske vojske, najnovije je u nizu privođenja visokih vojnih dužnosnika u Rusiji, što dovodi do nagađanja o obračunu s najvišim kadrom Vladimira Putina.

Ogloblin je trenutačno u istražnom zatvoru zbog sumnje da je primio mito od 10 milijuna rubalja (oko 103.000 dolara) od jedne telekomunikacijske tvrtke u zamjenu za dodjelu ugovora Ministarstva obrane, izvještava list Kommersant.

Ogloblin je već bio osuđen na četiri i pol godine zatvora zbog pronevjere u veljači 2022., no pušten je ranije nakon što je svjedočio protiv svojeg bivšeg nadređenog Vadima Šamarina, zamjenika načelnika Glavnog stožera Rusije. Međutim drugo Ogloblinovo uhićenje uslijedilo je nakon što je Šamarin svjedočio protiv njega.

Šamarin je bio optužen da je primio mito od proizvođača Perm Telephone Plant Telta i podijelio ga s Ogloblinom, što je otkrio kao dio nagodbe s istražiteljima. Ukrajinski medij New Voice of Ukraine izvijestio je kako je moguće da je Šamarin tražio osvetu protiv svojeg bivšeg podređenog.

Također je navedeno da bivši ministar obrane Sergej Šojgu zasad nije optužen za korupciju, ali "moguće je da će ga netko od njih na kraju povezati s njom".

Obračun s kadrom Šojgua?

Britansko Ministarstvo obrane (MOD) je izvijestilo da drugo Ogloblinovo uhićenje signalizira akciju ruskih vlasti protiv aktivnih i bivših dužnosnika obrane imenovanih od strane Šojgua, koji je sada tajnik Vijeća sigurnosti Rusije.

John Foreman, bivši britanski obrambeni ataše u Moskvi i Kijevu, izjavio je za Newsweek da istraga koju vodi glavna ruska obavještajna agencija FSB polako, ali stabilno napreduje kroz Ministarstvo obrane te da istraga o korupciji traje već godinama.

"Oduvijek sam mislio da je to usmjereno prema samom Šojguu i da popis uhićenih pokazuje da se omča steže", rekao je za Newsweek. "U međuvremenu, Šojgu ostaje prilično izoliran u Vijeću sigurnosti, pod strogim nadzorom i nesposoban uvesti svoje ljude. Nitko nije siguran što zapravo radi. Sljedeće godine puni 70 godina, što bi bio dobar trenutak da mu Putin zahvali na službi", dodao je.

"FSB maltretira vojsku"

Zasad nema znakova čistke unutar Glavnog stožera ili protiv figura kao što je zapovjednik ruskih snaga u Ukrajini Valerij Gerasimov. "Gerasimov također puni 70 sljedeće godine, ali zasad Putin ne pokazuje namjeru da ga smijeni", dodao je Foreman.

Andrej Soldatov, viši suradnik u Centru za europsku političku analizu (CEPA), rekao je za Newsweek da FSB maltretira vojsku, ali da su do sada uhićenja ciljala na osoblje Ministarstva obrane, a ne generale i časnike koji se bore u Ukrajini.

Rekao je da su od početka ukrajinskog upada u rusku regiju Kursk glavne mete uhićenja bili bivši zamjenik ministra obrane Pavel Popov i Valerij Mumindžanov, zamjenik zapovjednika Lenjingradskog vojnog okruga za logistiku. Prvi je bio zadužen za odjel ministarstva za informacijske sustave i glavni vojni istraživački centar za robotiku, dok je drugi optužen za korupciju u nabavi uniformi za trupe koje se bore u Ukrajini.

"Dakle, glavni cilj uhićenja je poboljšati opskrbu streljivom i resursima, a ne kazniti generale za greške na bojnom polju", rekao je i dodao da "vojska, koju čistke nisu dotakle, nastavlja borbu".

Niz uhićenja

U travnju je uhićen Timur Ivanov, 48-godišnji zamjenik ministra obrane koji je nadgledao velike vojne građevinske projekte, uključujući obnovu ukrajinskog razorenog lučkog grada Mariupolja, pod sumnjom da je primio mito. U kratkom razdoblju uhićeni su i Šamarin, general-bojnik Ivan Popov, bivši vrhovni zapovjednik ruskih ofenziva u Ukrajini i general-pukovnik Jurij Kuznjecov, šef odjela za kadrove Ministarstva obrane.

U svibnju je uhićen i peti dužnosnik ministarstva Vladimir Verteletski, a optužen je za zloupotrebu položaja koja je rezultirala štetom od preko 70 milijuna rubalja (oko 776.000 dolara), izvijestio je Istražni odbor.

Uhićenja su započela nedugo prije nego što je Putin započeo svoj peti mandat i zamijenio dugogodišnjeg ministra obrane Šojgua. Dovela su do nagađanja je li ruski predsjednik ponovno pokušao uspostaviti kontrolu nad Ministarstvom obrane ili su uhićenja označila borbu za prevlast između vojske i sigurnosnih službi.

"Cilj ruskih vlasti gotovo sigurno nije potpuno iskorijeniti korupciju", navodi se u ažuriranju MOD-a. 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.