Radnice Orljave: Požega je mrtav grad, crna rupa

NAKON 75 godina gasi se jedna od najpoznatijih hrvatskih tekstilnih tvornica - požeška Orljava.

Radnice su nekidan na skupu dobile obavijest od stečajnog upravitelja da će sljedećeg mjeseca dobiti otkaz.

 

Orljava je u vlasništvu države, a Plenković je prije mjesec i pol govorio da je Orljava važna kompanija s dugom tradicijom, koju je vlada i dosad podržavala. "Prioritet je pronalazak strateškog partnera koji će osigurati održivost Orljave" napisao je na Twitteru 30. lipnja.

Stečaj

Trgovački sud u Osijeku - stalna služba u Slavonskom Brodu - otvorio je stečajni postupak nad Orljavom, požeškom tekstilnom tvrtkom koja je u vlasništvu države. Stečaj je počeo teći 13. srpnja, a u narednih 60 dana stečajni vjerovnici trebaju prijaviti svoje tražbine.

Prijedlog za provedbu stečajnog postupka podnijela je uprava Orljave koncem svibnja navodeći kao razlog prezaduženost poduzeća. Prema podacima koji su dostavljeni Trgovačkom sudu, ukupna vrijednost imovine Orljave iznosi 16.73 milijuna kuna dok su njene kratkoročne i dugoročne obaveze nešto veće od 13 milijuna kuna, objavio je Faktograf.

Gubici poslovanja pokriveni su "pojednostavljenim smanjenjem temeljnog kapitala tako da je temeljeni kapital iskazan u iznosu od 3.643.529,45 kuna". Prema popisu kreditnih zaduženja, Orljava je krajem svibnja imala ukupno preko 17.5 milijuna kuna kreditnih dugova (glavnice, kamate te minus po tekućem računu).

"Nažalost osobe iz vlade koje bi trebale na tome raditi su potpuno neaktivne cijelo ljeto tako da je stečajni upravitelj bio i prisiljen smanjiti broj zaposlenih, sveo ga je na minimum s obzirom da nema novca niti za isplate plaće za otkazni rok", istaknuo je Mario Iveković iz Novog sindikata za Novu TV.

Ministar obećavao

Radnice Orljave prosvjedovale su 30. lipnja na Markovom trgu ispred Banskih dvora sa zahtjevom da vlada razgovara s njima o budućnosti tvrtke koja je u stečaju, a radnice nisu tri mjeseca dobile plaće.

Ministar Horvat izjavio je tada kako su već su bile najavljene "određene aktivnosti" i da će radnice Orljave temeljem zakonskih osnova tri neisplaćene plaće dobiti u roku 10 dana, ali strateško rješenje za tu tvrtku ostaje pronalazak kvalitetnog strateškog partnera.

Ministar Horvat rekao je tada i da u ovome trenutku ne razmišljaju o likvidaciji tvrtke, nego inzistiraju na pronalasku strateškog partnera za Orljavu. "Mislimo da drugog izlaza nema, počeli smo vrlo intenzivno razgovarati s Hemcom iz Đakova", rekao je. "U ovome trenutku još nisu ispunjeni uvjeti po kojima vlada želi Hemco, odnosno po kojima Hemco u Orljavu može ući, dok ne ispregovaramo konačne uvjete imamo još jednu malu nepoznanicu", kaže Horvat.

No čini se da ništa od toga niti su pregovori uspjeli, a ovih dana je i njemački partner otkazao sve narudžbe.

"Požega je crna rupa"

Radnice Orljave razgovarale su danas s reporterom N1 televizije.

"Onaj tko nije probao živjeti na minimalcu ne zna kako je to", govori jedna radnica.

"Minimalac jako mnogo znači, pogotovo ako živiš sam od tog minimalca... Bilo je kašnjenja proteklih mjeseci, ali sve je isplaćeno dosad", rekla je radnica koja je jedna od rijetkih koja ima još nešto raditi u Orljavi.

"Ja bih najviše voljela da se sve žene vrate na posao, 300 nas je bilo, da ih se barem pola vrati.

Interes vlade je da se svega riješe. Nadam se da će nas stečajni upravitelj možda izvući jer mi se čini, stekla sam dojam da on želi obnoviti sve, a ne zatvoriti", dodala je.

"U Požegi se sve gasi, Požega je mrtav grad", govori, a druga dodaje: "Crna rupa."

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.