MARKO RAKAR gostovao je na N1 Televiziji i komentirao pljačku Ine.
"Ina je prodala po jednoj cijeni, a ispostavilo se da je tržišna cijena puno veća.
Zanimljivo je da Ina dosad nije izrijekom rekla da je pretrpjela štetu, i to mora reći u nekom trenu, jer ako se ispostavi da nije bilo štete u Ini, splet okolnosti koji je doveo do takve eksplozivne cijene plina se desio nakon što je plin bio prodan i bit će zanimljivo gledati tu sudsku trakavicu, kako će ona završiti.
Netko odgovoran je morao biti svjestan problema s plinom, jer već tada se razgovaralo o tome.
Ono što sigurno znamo, u trenutku kad je taj ugovor potpisan, problema s opskrbom plinom je već bilo, Ina je morala biti svjesna razvoja situacije koji se u tom času događa. Ako se sjetimo situacije s Gradskom plinarom Zagreb i kad se počelo razgovarati o problemima s nabavnom cijenom, to je bilo prije nego što je ovaj ugovor zaključen. Netko tko je odgovoran, morao je biti svjestan razvoja situacije i ugraditi tu fluktuaciju. Plin je burzovna roba, ja ne poznajem dovoljno energetske ugovore, ali vrlo je neuobičajeno da se cijena ugovara fiksno, nepromjenjivo, ne uvažavajući uvjete na tržištu", rekao je Rakar.
Ima li javnost pravo vidjeti po kojoj cijeni Ina prodaje nešto?
"Ina je trgovačko društvo, čijim se dionicama trguje na burzi. Oni ne moraju nužno biti transparentni prema javnosti, ali prema svojim vlasnicima obavezno. Ina posljednjih 50 godina je bila korištena za izvlačenje novca koji su bili izvlačeni u raznoraznim smjerovima.
Meni osobno je nevjerojatno da direktor može potpisivati ugovore tog razmjera, a da uprava i NO o tome ništa nisu znali."
O paralelnom upravljanju u Ini
Tezu o dvostrukom upravljanju Inom nismo čuli danas, to je teza koja se provlači i o kojoj se diskutiralo godinama, taj odnos MOL-a prema Ini nije samo maćehinski, nego predatorski i parazitski i postoji od potpisa ugovora sa Sanaderom 2007. godine. To je punih 15 godina takvog upravljanja. Ja mislim da je moguće da je netko negdje drugdje odobrio taj ugovor, ali nezamislivo mi je da netko na višim razinama to nije primijetio. Ako se i složimo s time da direktor četvrte razine može potpisivati ugovore tih razmjera, što onda potpisuje kao ugovor direktor druge razine? Jer ni on očito ne mora obavještavati upravu, a onda se pitamo što ta uprava uopće radi, koja je njihova odgovornost? Oni moraju upravljati sustavom, ako ne žele provjeravati ugovore, onda ih možemo zamijeniti skriptom na nekom serveru.
O Vanđelićevim izjavama da je upozorio Ćorića
Te tablice su svoj javnosti dostupne. Riječ je o nekolicini grafikona, iako Ina tvrdi da se ne mogu uspoređivati s MOL-om. Ina značajno zaostaje u efikasnosti za MOL-om, pokazuju ti podaci, iz čega slijedi zaključak da se s imovinom i kapitalom Ine upravlja puno lošije nego s MOL-ovim. Što bi moglo značiti da iz Ine curi novac i na taj način, kako se sad otkrilo.
Da sam ja vlasnik Ine, ja bih bio nevjerojatno bijesan na Nadzorni odbor i Upravu, osobito na one koje sam ja imenovao, bez obzira jesu li trebali znati. Ako nisu primijetili potencijalnu štetu od milijardu kuna, onda zaslužuju ostavku. A sad vlada uopće ne izražava zabrinutost niti ljutnju. A sad šef NO kaže da nitko ne zna kako Ina funkcionira.
Treba li se otkriti cijena plina?
To ćemo vidjeti, u normalnoj državi gdje se ljudi ponašaju odgovorno, postoji i više nego opravdani javni interes da se cijena po kojoj se prodaje plin podijeli s javnosti.