Foto: 123rf
Međutim, unatoč spomenutom rastu cijena u posljednjim danima, cijena sirove nafte tipa Brent i WTI na robnim burzama sredinom kolovoza bile su u prosjeku 6 posto niže u odnosu na početak lipnja. Cijena nafte tipa Brent (koja je referentna za europsko tržište) jutros se kretala na razini od 48,9 dolara za barel, dok se cijena sirove nafte tipa WTI jutros kretala na razini od 46,3 dolara po barelu.
Prema podacima Svjetske energetske agencije (IEA) očekuje se usporavanje globalne potražnje za sirovom naftom sa 1,4 milijuna barela dnevno (mb/d) u 2016. na 1,2mb/d u godini pred nama obzirom da se "podrška" niskim cijenama polako smanjuje.
Do kraja godine cijena barela 50 dolara
S druge strane, globalna opskrba nafte porasla je za oko 0,8 mb/d u srpnju kao rezultat povećanja proizvodnje u zemljama članicama OPEC-a kao i u zemalja koje nisu članice OPEC-a. Proizvodnja u zemljama OPEC-a porasla je u srpnju za 150kb/d na 33,39 mb/d te je rezultat povijesno najveće proizvodnje u S. Arabiji uz rast proizvodnje u Iraku. Ipak, ukupna proizvodnja niža je za 215 kb/d u odnosu na godinu ranije obzirom da je smanjenje proizvodnje u ne-OPEC zemljama ublažilo godišnji rast od 840kb/d proizvodnje OPEC-a. Očekuje se pad proizvodnje u ne-OPEC zemljama od 0,9 mb/d ove godine koji će slijediti blagi rast 0,3 mb/d u 2017. godini.
"Očekujemo da će se cijena nafte tipa Brent povećati na 50 dolara po barelu do kraja godine. Međutim, moguće značajno povećanje proizvodnje u primjerice Libiji ili Nigeriji ili slabija globalna potražnja za naftom mogla bi privremeno spriječiti uravnoteženo tržište nafte prema kraju godine, a time i uzrokovati cijenu nafte nižu od 50 dolara po barelu u srednjoročnom razdoblju", prognoziraju analitičari RBA.