Ratni zločinac ponudio 100 tisuća eura za lažno svjedočenje čovjeku kojem su ubili ženu i troje djece

"HTIO sam vidjeti što hoće Milan Lukić, čovjek koji mi je uništio život i obitelj kada su mi prišli njegovi posrednici i odvjetnici. Naime, tražili su od mene hoću li dati službenu izjavu, a nakon što sam pristao Lukić me je dva puta zvao iz pritvora. Tražili su od mene da potpišem unaprijed pripremljenu izjavu u kojoj je pisalo da sam kao zapovjednik jedne postrojbe Armije BiH, držao Lukića u zarobljeništvu od 13. do 15. lipnja 1992. godine. Obećali su mi 100 tisuća eura i sve drugo što mi treba u životu", dio je potresnog svjedočanstva Hamdije Vilića na sudu u Haagu gdje je bio svjedok optužbe u slučaju Milana Lukića optuženog da je žive zapalio 17 osoba odnosno žena, djece i staraca u Višegradu. Vilić je pak izgubio ženu i troje djece u "živoj lomači" u naselju Bikavac, objavio je Sense Tribunal, specijalizirana novinska agencija za praćenje sudskih procesa u Haagu.

Pripadnik Belih Orlova već osuđen za ratne zločine

Inače, Milan Lukić ratni je zločinac porijeklom iz sela Rujište udaljenog 15 kilometara od Višegrada u Bosni i Hercegovini. Osuđen je od općinskog suda u Beogradu na 20 godina zatvora zbog otmice i ubojstva 16 bošnjaka u selu Mioče, općina Rudo. Protiv Lukića se također vodi postupak i pred međunarodnim sudom u Haagu. Lukić je bio pripadnik srpskih Belih Orlova, a osim živog spaljivanja direktno je odgovoran za ubojstvo 84 Bošnjaka koji su se nalazili u autobusima na putu prema "slobodnoj teritoriji" općine Olovo. Za Lukića se tvrdi da je odgovoran i za koncentracijski logor Uzamnica na području Višegrada.

Nudio mi je novac i istinu o smrti moje obitelji

"Lukić mi je telefonskim razgovorima obećao da će mi reći pravu istinu o sudbini svoje obitelji koji su stradali u Bikavcu, samo da dođem u Haag i svjedočim u njegovu korist. Saznao sam u međuvremenu kako su već platiti pet tisuća eura mom poznaniku Bošnjaku da svjedoči u korist Lukića odnosno njegov alibi", rekao je Vilić pred sucima haškog suda pojašnjavajući kako su imena njegove supruge i troje maloljetne djece navedena u optužnici protiv Lukića na spisku žrtava spaljenih u naselju Bikavac, 27. lipnja 1992. godine.

Odvjetnik nije opovrgnuo

Odvjetnik Milana Lukića, Jason Alarid nije se ni trudio opovrgnuti potresno svjedočanstvo Hamdije Vilića o kontaktima s Lukićem već ga je umjesto toga u unakrsnom ispitivanju optužio kako je "sam tražio novac". Vilić je ponavljao kako mu je novac nuđen, a odvjetnik Alarid pokušao ga je diskreditirati spominjući kako je Vilić sudjelovao u ubojstvu jednog srpskog civila.

"Ubio sam ga u samoobrani i zbog toga sam odležao pet godina u zatvoru", potvrdio je njegov navod Vilić još jednom naglasivši kako je Lukić od njega tražio lažno svjedočanstvo. 

I.Ć.
Foto: Sense/Interpol

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.