GOTOVO svi sugovornici Indexa slažu se da je odbacivanje prijave protiv "branitelja" koji je Indexovim novinarima prijetio smrću, zapravo sramotan čin te da predstavlja presedan.
>> Odbačena prijava za prijetnju smrću novinarima jer je u pitanju "branitelj"
>> HND: Odbacivanje prijave za prijetnju smrću novinarima je sramotno i nedopustivo
>> Za Kolindu je prijetnja smrću novinarima "iskazivanje nezadovoljstva"
Iz stranke Most tako poručuju da se nikako ne smije poslati poruka da se novinarima može prijetiti zbog posla kojim se bave. Zastupnik GLAS-a Goran Beus Richembergh naglašava kako je riječ o sprdnji s ustavnim načelima, dok zastupnik Bojan Glavašević govori o još jednom porazu pravosudnog sustava u zemlji. Za Aleksandru Kolarić posljednji je slučaj još jedan opasan udarac u samo srce demokracije.
No krenimo redom.
Općinsko državno odvjetništvo u Splitu odbacilo je prijavu protiv Stipe Perkovića-Tabaka, koji je na Indexovim Facebook stranicama javno napisao da "Indexove novinare treba ubijati". U skandaloznom obrazloženju koje potpisuje zamjenica općinskog državnog odvjetnika u Splitu Jelena Maraš, navodi se kako je Perković-Tabak višestruko odlikovani hrvatski branitelj koji je, po vlastitom priznanju, bio pijan i "ponesen emocijama" kad je napisao tu prijetnju. Naposljetku, Jelena Maraš u ime Općinskog državnog odvjetništva u Splitu zaključuje da izjava kako "novinare Indexa treba ubijati" nije zastrašivanje.
Hrvatsko novinarsko društvo (HND) ocijenilo je odluku Općinskog državnog odvjetništva u Splitu sramotnom, nedopustivom i skandaloznom. Predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović naglasila je da je reakcija čovjeka koji je prijetio smrću novinarima Indexa tek izraz nezadovoljstva.
Most: Kriva poruka Odvjetništva
"Bilo kakav oblik nasilja, uključujući verbalno, a posebno prijetnje novinarima, za Most je neprihvatljiv. Općinsko državno odvjetništvo kod donošenja odluka mora biti svjesno poruke koju šalje i nikako se ne smije poslati poruka da se novinarima može prijetiti zbog posla kojim se bave", stav je Mosta.
Naime, iz te stranke naglašavaju kako svim novinarima u Hrvatskoj moraju biti zajamčeni sigurnost i pravo na slobodu rada.
"Kao i do sada, Most nezavisnih lista pružat će podršku svim novinarima koji su zbog svoga rada suočeni s prijetnjama i otkazima", zaključuju na kraju.
Beus Richembergh: To je sprdnja s ustavnim načelom jednakosti
"Kada je riječ o državnim odvjetnicima na različitim razinama u Hrvatskoj, tu je situacija vrlo slična stanju u sudstvu. Tko je većinu birao i postavljao, još dobro i prolazimo. I ovaj je odbačaj dobar primjer političkog arbitriranja kroz relativiziranje počinjenog kaznenog djela", kaže za Index Goran Beus Richembergh, zastupnik GLAS-a.
Kako ističe ovaj zastupnik, zdrav razum govori da ako je netko odlikovani hrvatski branitelj, da mu se to u slučaju prijetnje nasiljem, smrću ili kakvim drugim zlodjelom treba uzeti kao otegotna, a ne olakotna okolnost.
"Radi se o nečasnom ponašanju kojim se narušavaju čast, dignitet i dostojanstvo drugih hrvatskih branitelja, ali i iskazuje prijezir prema instituciji koja ga je odlikovala u najboljoj namjeri i s preduvjerenjem da se radi o čestitom, moralnom čovjeku koji može drugima služiti kao primjer", ističe Beus Richembergh za Index.
Naime, kada državni odvjetnik donese ovakvo rješenje, onda se uspostavlja ili, nažalost, potvrđuje bezbrojnim primjerima već uspostavljeni nakaradni standard po kojemu je odlikovanom branitelju dozvoljeno i ono što drugima nije, u ovom slučaju i počinjenje kaznenog djela, tvrdi zastupnik GLAS-a.
"To je sprdnja s ustavnim načelom jednakosti pred zakonom i vrednotama pravne države i vladavine prava. Stoga nije ni čudo što u nas malo tko više vjeruje institucijama", zaključuje na kraju Beus Richembergh.
Bojan Glavašević: U zemlji koja je gubila novinare zbog mržnje, ovo je suludo
"Nevjerojatno! Nemam zapravo drugu riječ za objasniti koliko je ovakvo obrazloženje Općinskog državnog odvjetništva u Splitu, a za slučaj prijetnji novinarima, zapravo izvan svake norme pravne države", kaže Bojan Glavašević, zastupnik SDP-a, dodajući da ne bi smjelo biti opravdanja za nekoga tko javno poziva na ubojstvo novinara.
"U zemlji koja je gubila novinare zbog mržnje, kao što je slučaj mog oca, suludo je da se ovako nešto događa. Govor mržnje i pozivi na ubojstva moraju se sankcionirati, a ne da se obustavlja bilo kakav postupak", naglašava Glavašević dodajući kako je riječ o još jednom porazu pravosudnog sustava u zemlji koji ili treba temeljito promijeniti, ili ukinuti.
Glavašević upozorava da je zapravo opasan presedan to što su "višestruka odlikovanja" i činjenica da je riječ o branitelju uzeti kao olakotne okolnosti za nepokretanje postupka zbog prijetnji ubojstvom novinara.
"Nažalost, od branitelja se stvara kasta nedodirljivih, a to će sasvim sigurno dovesti do apatije koja će opet biti dodatni motiv za ljude koji žele napustiti Hrvatsku. Država mora zaštititi svoje građane, bez obzira na to tko građane ugrožava. A ako nakon Malte i Slovačke iduća zemlja u kojoj novinar bude žrtva ubojstva postane Hrvatska, neka se i Andrej Plenković i Davor Božinović i gospoda iz ODO koje je odbacilo optužbe prisjete ovog trenutka. I neka se pogledaju u ogledalo jer će krv biti na njihovim rukama", zaključuje na kraju Glavašević.
Aleksandra Kolarić: Što je sljedeće? Toljagom u leđa ili šaka u zube?
"Što će sljedeće biti nekažnjivo 'višestruko odlikovanim braniteljima' koje su ponijele alkohol i emocije?" pita se Aleksandra Kolarić, komunikacijska stručnjakinja i članica SDP-a.
Naime, Kolarić podsjeća da su za DORH prijetnje smrću od strane odlikovanih branitelja nekažnjive.
"Što je sljedeće dopušteno? Toljagom po leđima? Šakom u zube?" naglašava Kolarić dodajući kako bivše zasluge, bile one ratne, ili za spašavanje života, ili za primjerice davanje krvi, ne mogu biti temelj da se takve pojedince ili skupine ljudi stavlja ispred zakona.
"Osnova demokracija podrazumijeva da je zakon isti za sve. I za branitelje, žene, umirovljenike i sve ostale skupine ljudi. Ovakva odluka duboko je opasna jer zadire u samo srce demokracije i određenu skupinu ljudi, u ovom slučaju branitelja, privilegira u odnosu na ostale. To je opasno!" zaključuje Kolarić.