Nema podataka o imovini u vlasništvu države
Ministarstvo financija tvrdi kako je razlika zapravo nastala zbog "ostvarenih povoljnijih uvjeta
zaduživanja na inozemnom tržištu". Tako podsjećaju da je u srpnju 2010. godine Vlada plasirala na američkom tržištu desetogodišnje obveznice u iznosu 1,2 milijuna dolara, koje su korištene za podmirivanje deviznih obveza i za financiranje deviznih obveza javnog duga. Podsjećaju i kako su u studenome 2010. godine izdane državne obveznice na domaćem tržištu u iznosu 4 milijarde kuna čime je financirana otplata trezorskih zapisa u studenome, kao i otplata ostaloga kratkoročnog duga.
Glavne zamjerke za ispunjenje proračuna u nalazu Državne revizije osim zaduživanja vezane su i za prihode od prodaje stanova, kao i da nedostaju podaci o imovini u vlasništvu Republike Hrvatske. Nedostaju podaci o potraživanju za prihode državnog proračuna odnosno za poreze, carine, doprinose, posebne poreze, a nedostaje dokumentacija za dio obveza.
Jamstava više za 64 posto nego što je predviđeno zakonom
Zanimljivo je da se u vezi danih jamstava Ministarstvo financija nije očitovalo na nalaz revizije.
Nepotpuna evidencija
Prema revizorskom izvješću u kojem su zbrojni podaci nadležnih uprava, ukupni dug države, bez jamstava, koncem 2010. godine iznosi 125,4 milijardi kuna, od čega na kratkoročni dug otpada 104,6 milijardi kuna. Zajedno s jamstvima koja se plaćaju na teret državnog proračuna, dug je na kraju godine evidentiran u iznosu 133 milijardi kuna.
No isto tako revizija je utvrdila kako postoji nepotpuna evidencija o zaduživanju.
"Tijekom obavljanja revizije je ukazano na nužnost preuzimanja evidencija o zaduživanju od proračunskih korisnika radi unosa u izvještajni sustav državnog proračuna", navodi se u nalazu državne revizije.