Revolucionarno otkriće: Djecu mogu stvoriti samo očevi, majke im uopće ne trebaju

Foto:123rf

ZNANSTVENICI sa Sveučilišta Bath u Velikoj Britaniji i njihovi njemački kolege proveli su eksperimente koji su pokazali da je moguće stvoriti djecu bez jajnih stanica majke.

U svojem istraživanju tim je reprogramirao spermije miša navevši ih da stanicu koja nema sposobnost oplodnje, dožive kao normalno jajašce ženke, da bi u konačnici stvorio zdravo mladunče miša. Ovom metodom u budućnosti bi se iz procesa stvaranja djece mogle potpuno izostaviti majke.

Kraj očeva i majki

U svojem eksperimentu, predstavljenom u časopisu Nature Communications, međunarodni je tim znanstvenika krenuo od neoplođene jajne stanice koju je pomoću kemikalija naveo da postane tzv. pseudo-embrij. Ovi lažni embriji u načinu na koji se dijele i kontroliraju svoju DNA dijele mnoge zajedničke osobine s običnim stanicama kao što su primjerice stanice kože.

Stručnjaci su se vodili logikom da će, ako uspiju stvoriti embrije iz stanica pseudo-embrija, koje su u biti nesposobne za oplodnju, jednoga dana slične rezultate moći postići i sa stanicama koje nemaju nikakve veze s jajnim. 'Lažna oplodnja' završila je uspjehom u 24 posto slučajeva, odnosno u svakom četvrtom pokušaju.

Pad dvostoljetne dogme

Već duže vrijeme poznato je da se jajne stanice sisavaca mogu prevariti i navesti da se razviju u embrije bez oplodnje, međutim, embriji nastali u takvom procesu, koji se naziva partenogeneza, umiru već kroz nekoliko dana jer u njima manjkaju neki ključni doprinosi spermija. Partenogeneza je način nespolnog razmnožavanja u kojem se embriji razvijaju iz neoplođenih jajnih stanica. Uobičajeno se događa kod nekih kukaca, riba, vodozemaca i guštera, ali ne i kod sisavaca.

Dr. Tony Perry, član istraživačkog tima, rekao je za BBC da je to prvi put u povijesti da je netko uspio pokazati da se nešto drugo, osim jajne stanice, može kombinirati sa spermijem kako bi nastalo potomstvo.

'Naš rad ruši dogmu koja postoji još od 1827. kada su prvi embriolozi po prvi put vidjeli jajne stanice sisavaca, da bi 50 godina kasnije vidjeli i prvu oplodnju, a prema kojoj samo jajna stanica oplođena spermijem može rezultirati rođenjem sisavca', rekao je Perry.

Zanimljivo je da su mladunci stvoreni u novom eksperimentu bili potpuno zdravi te da su čak imali vlastite zdrave potomke.

Jedan od ključnih ciljeva novog istraživanja bilo je rasvjetljavanje mehanizama oplodnje. Naime, znanstvenici još uvijek ne znaju sve detalje o procesima koji se zbivaju nakon što se spermij spoji s jajnom stanicom.

'Bezgrešno začeće'

Poznato je da jajašce tijekom oplodnje potpuno uklanja kemijski ovoj oko DNA spermija i oprema ga novim. Zahvaljujući tom procesu spermij se prestaje ponašati kao spermij i počinje djelovati kao embrio. No za sada još uvijek nije potpuno jasno kako se zbiva ovo 'preodijevanje'.

Novo istraživanje moglo bi imati određene etičke implikacije jer su neka nedavna istraživanja pokazala da bi se parteonogeneza mogla koristiti za stvaranje embrionalnih matičnih stanica koje imaju golem potencijal za liječenje brojnih bolesti u kojima dolazi do razaranja ili degeneracije tkiva u ljudskim organima. Takve matične stanice mogu se relativno lako pretvarati u razne vrste stanica različitih tkiva po potrebi. Rezultati bi također mogli predstavljati važnu prekretnicu u liječenju neplodnosti te u uzgoju ugroženih vrsta životinja kojima prijeti izumiranje.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.