ITALIJA je danas usvojila dvije zakonske uredbe kojima je poduprla prodaju mreže za fiksnu telefoniju u vlasništvu Telecom Italije (TIM) američkom ulagaču signaliziravši da planira zadržati manjinski udio u ključnoj infrastrukturi. Vlada je uredbama formalizirala obavezu iz memoranduma o razumijevanju, koji je ministarstvo financija 10. kolovoza potpisalo s američkim investicijskim fondom KKR-om.
Talijansko ministarstvo i KKR memorandumom su utanačili kupoprodaju TIM-ove tvrtke NetCo, u čijem su vlasničkom portfelju mreža za fiksnu telefoniju i odjel za upravljanje podmorskim kabelom Sparkle. Rim je uredbama dao politički blagoslov KKR-ovoj ponudi, ali transakciju još mora odobriti francuski medijski div Vivendi, vodeći dioničar, s vlasničkim udjelom od 24 posto.
Do sada su Francuzi tražili više novca. Američki fond ponudio je oko 23 milijarde eura za NetCo-ov dug i niz drugih stavki otvorivši prostor talijanskoj vladi da se uključi u ponudu kupnjom 20 posto udjela u ključnoj telekomunikacijskoj infrastrukturi.
"Poduzeli smo konkretne mjere u obrani nacionalnog interesa"
Uredbe će talijanskom ministarstvu financija omogućiti kupnju manjinskog udjela u NetCo-u, vrijednog "do 2.2 milijarde eura", i ulazak u partnerstvo s američkim fondom i domaćim ulagačima, izjavio je ministar gospodarstva Giancarlo Giorgetti.
Udio će kupiti i talijanski fond za infrastrukturu F2I, što će povećati vlasnički udio talijanskih ulagača u mreži na 30 do 35 posto, a ministar Giorgetti izjavio je da bi u kompaniju mogla uložiti i državna investicijska banka Cassa Depositi e Prestiti (CDP).
"Vlada je poduzela konkretne mjere u obranu nacionalnog i interesa radnika", ustvrdila je u priopćenju premijerka Giorgia Meloni. Rim je uredbama dao politički blagoslov KKR-ovoj ponudi, ali transakciju još mora odobriti francuski medijski div Vivendi, vodeći dioničar, s vlasničkim udjelom od 24 posto.
Ulaganja potrebna za zamjenu bakrenih kablova optičkim
"Vlada želi ponovno steći kontrolu u određenim strateškim opcijama na području infrastrukture koju smatramo strateškom", dodao je Giorgetti. Rim će financirati ulaganje izdanjem državnih obveznica, rekao je upućeni izvor.
Kupnja udjela u mreži zamijenit će druge financijske operacije koje su već uključene u najnovije prognoze državnih financija pa neće utjecati na udio duga u BDP-u, dodao je izvor. Mreža za fiksnu telefoniju u vlasništvu Telecom Italije okosnica je talijanske telekomunikacijske infrastrukture i vlada već godinama pokušava privući ulaganja koja bi omogućila zamjenu bakrenih kablova optičkima.
Telecom Italia prisiljena je prodati ključnu imovinu kako bi smanjila dug i broj zaposlenih, a njezin potez označava presedan među nekadašnjim državnim telekomunikacijskim monopolistima u vodećim europskim gospodarstvima, napominje Reuters.