Roditelji mrtvih beba uskoro izlaze na slobodu? Sud im prihvatio dio žalbe

Foto: PIXSELL/Vjeran Zganec Rogulja

Izvanraspravno vijeće Županijskog suda u Varaždinu djelomično je prihvatilo žalbe roditelja koji su prošli tjedan uhićeni nakon što su u dvorištu njihove kuće kod Ljubešćice pronađena dva tijela njihove djece.

Sumnja se da su djeca umrla od posljedica grubog zanemarivanja, a treće dijete, koje je također bilo grubo zanemarivano, žurno im je oduzeto.

Prema rješenju sutkinje istrage, istražni zatvor je prvotno određen iz dvije osnove - opasnosti od ponavljanja kaznenog djela i opasnosti od utjecaja na svjedoke. Okrivljenici su na tu odluku podnijeli žalbe, koje je sud djelomično prihvatio.

Odbijena osnova ponavljanja kaznenog djela

Sud je prihvatio tvrdnje okrivljenika da ne postoje osobite okolnosti koje bi ukazivale na realnu opasnost od ponavljanja kaznenog djela. Kako su okrivljenici do sada neosuđivane osobe i nisu iskazivali agresivno ponašanje, sud je zaključio da nema osnove za daljnje zadržavanje u istražnom zatvoru zbog potencijalnog ponavljanja kaznenog djela.

Dodatno, sud je uzeo u obzir činjenicu da je dvoje djece iz obitelji okrivljenika preminulo, dok je treće dijete izdvojeno iz obitelji i smješteno pod skrb Zavoda za socijalnu skrb, čime je onemogućen njihov kontakt s djetetom.

Istražni zatvor zbog opasnosti od utjecaja na svjedoke

Unatoč odbacivanju jedne osnove, sud je zadržao mjeru istražnog zatvora zbog opasnosti od utjecaja na svjedoke. Potencijalni svjedoci u ovom slučaju su bliski srodnici okrivljenika, što sud smatra dovoljnim razlogom za sumnju da bi okrivljenici mogli pokušati utjecati na njihove iskaze kako bi umanjili vlastitu odgovornost.

Kako sad stvari stoje, postoji realna šansa da nakon što svi svjedoci budu ispitani, roditelji mrtvih beba budu pušteni na slobodu do suđenja. No to se i ne mora dogoditi jer postoji opcija da se tijekom ispitivanja svjedoka, i pošto je istraga još u tijeku, otkriju nove okolnosti zbog kojih bi im bio određen istražni zatvor do početka suđenja.

Kad bi mogli na slobodu?

Uz to, s obzirom na težinu kaznenih djela iz članka 177. stavka 4. Kaznenog zakona, za koja je predviđena kazna od tri do petnaest godina zatvora, sud je ocijenio da postoji motivacija okrivljenika za utjecaj na svjedoke.

Istražni zatvor za okrivljenike može trajati najviše mjesec dana od dana uhićenja, odnosno do 3. siječnja 2025. godine.

Što se dogodilo početkom prosinca?

Podsjetimo, 3. prosinca su u dvorištu obiteljske kuće u općini Ljubešćica pronađena zakopana tijela dviju beba. Njihovo treće i najstarije dijete (4) žurno je izdvojeno iz obitelji te mu je imenovan skrbnik. Nije bilo prijavljeno ni upisano u evidencije, pa je tek tada dobilo OIB i nadležnog liječnika.

Državno odvjetništvo im je odredilo jednomjesečni istražni zatvor, a kazneno su prijavljeni za grubo zanemarivanje, koje je u slučaju dviju jednogodišnjih beba završilo smrću. I treće dijete su grubo zanemarivali. 

Ministar Marin Piletić rekao je da obitelj nije bila pod mjerama socijalne skrbi, dok je ministar Davor Božinović kazao da je policija dojavu zaprimila od osobe koja poznaje tu obitelj.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.