PONOVNO je došlo do vršnjačkog nasilja u jednoj osnovnoj zagrebačkoj školi. Prije nekoliko dana roditelji su se žalili na problematično ponašanje jednog učenika. Sada se nasilje ponovilo u istom razredu gdje je došlo do naguravanja između skupine učenika, pri čemu je jedno dijete zadobilo udarac u glavu.
Roditelj: S klupe je skočio na učenika koji je udario glavom u radijator
Roditelji su nam napomenuli kako u ovom incidentu nije sudjelovao učenik na čije su se ponašanje već do sada žalili Upravi škole te o kojem je Index prvotno izvještavao.
>> Roditelji: Učenik napada djecu šestarom i skalpelom. Curica je završila na Hitnoj
"Taj dan smo imali roditeljski sastanak zbog sve češćih problema u tom razredu, gdje se zaključilo kako će im se dati veća pozornost te da su se ovo polugodište djeca malo primirila. No svega nekoliko sati nakon roditeljskog sastanka djeca su se posvađala i došlo je do naguravanja gdje je jedan učenik pao.
Dijete mi je ispričalo da ga je troje učenika opkolilo i počelo udarati gdje je on govorio da ga puste na miru. Jedan prijatelj ga je branio, ali onda se jedan učenik popeo na klupu i skočio na njega. Tada je dječak udario glavom o radijator.
To su stariji radijatori s oštrim rubovima, moglo se svašta desiti. I što onda? Treba reagirati na vrijeme, a ovdje se ne reagira na vrijeme, ali ni kako bi trebalo. U tom razredu nije jedno dijete problem. Nažalost više ih je. Jednostavno se ne slažu i potrebno ih je stalno držati pod nadzorom", smatra roditelj.
Nekoliko roditelja kazalo nam je kako je razmišljalo o prebacivanju djece u druge razrede ili škole, no brinu se kako će to utjecati na njih zbog prilagodbe.
"Od šutnje i zataškavanja nemamo ništa. Može biti samo gore. Teško nam je ovo sve slušati od naše djece i strepiti hoće li me zbog mog djeteta nazvati iz škole. Mislim da bi škola i sustav trebali bolje voditi računa o problemima i spriječiti vršnjačko nasilje.
Oni misle da su riješili problem ako im daju pedagošku mjeru. Kad pogledate, u tom razredu je dosta djece izrečena pedagoška mjera. No stanje se ne popravlja. Ne želimo da se dogodi neka veća nesreća jer djeca nemaju autoritet u školi", požalio se roditelj.
Ravnatelj: Igrali su lovice
Indexu je ravnatelj škole potvrdio da se učenik ozlijedio te rekao kako su igrali igru "lovice" za vrijeme malog odmora.
"Škola je odmah poduzela potrebne korake - obavljen je razgovor s roditeljima uključenih učenika, a i djeca su upozorena na potencijalne opasnosti koje ovakve igre mogu izazvati. Također želimo naglasiti da učenik o kojem ste ranije slali upite nije bio uključen u ovaj događaj.
U skladu sa zakonskim propisima i zaštitom prava djece, ne možemo dijeliti pojedinosti o pedagoškim ili drugim mjerama poduzetima u njegovom, ali i drugim eventualnim sličnim slučajevima. Kao što smo naveli, škola je zatražila podršku Zavoda za socijalni rad i Agencije za odgoj i obrazovanje te postupa po njihovim uputama, u skladu s ovlastima koje imamo", rekao je ravnatelj.
Podsjetimo, ranije ovog tjedna roditelji su upozorili na problematično ponašanje jednog učenika za kojeg nam je ravnatelj potvrdio kako mu je izdan niz pedagoških mjera u protekle dvije godine. Učenik je, kako navode roditelji, druge gađao škarama i jednu učenicu ozlijedio olovkom. Roditelji su se tom prilikom požalili i na Upravu škole, jer smatraju kako probleme gura pod tepih.
"Otkad nam se prije četiri godine promijenio ravnatelj, to je postao Teksas. Ne samo u ovom razredu nego u cijeloj školi. Djeca su shvatila da mogu napraviti glupost bez da budu kažnjena i to se iz dana u dan pogoršava. Znalo se dogoditi da učenici hvataju jedni druge za vrat i nasilno guraju hranu u grlo. Bilo je i tučnjava na hodniku. Imali smo slučaj gdje je jedan učenik četvrtog razreda iscipelaren u WC-u. Puno toga se zataškalo", rekao je roditelj.
Grad Zagreb: Škola je uputila 3 prijave
Index je zbog vršnjačkog nasilja u ovoj školi poslao upit resornom Ministarstvu, Gradu Zagrebu kao osnivaču škole, ali i Pravobraniteljici za djecu. Do objave članka iz Ministarstva nismo dobili odgovor.
Iz Grada Zagreba kazali su nam kako kao osnivači škole imaju ograničenu ulogu zbog Protokola koji je donesen u travnju prošle godine.
"Osnivači su dobili ovlast opće potpore školi, koordinacije, preventivnih aktivnosti i slično, ali nisu dobili ovlasti postupanja u pojedinačnim slučajevima. Spomenuta je škola postupala sukladno Protokolu te je svim nadležnim tijelima, uključujući i Gradskom uredu za obrazovanje, sport i mlade ove školske godine uputila 3 prijave", kazali su.
Od rujna do danas stiglo 115 prijava vršnjačkog nasilja
Oko 60 tisuća učenika pohađa osnovne škole Grada Zagreba, a ove je školske godine, prema navodima osnivača, do današnjeg dana zabilježeno 115 prijava vršnjačkog nasilja. Zaključili su kako je taj broj usporediv s prošlom godinom.
"Primjetno je određeno povećanje prijava vršnjačkog nasilja u odnosu na period prije pandemije. Upravo zato, u 2024. donijeli smo Akcijski plan za prevenciju vršnjačkog nasilja, a s UNICEF-om i gradskom ustanovom Centar Luka Ritz započeli smo projekt koji se u inicijalnoj fazi provodi u 27 osnovnih škola, a nakon toga i u svim ostalim školama u Zagrebu.
Financiranje Centra Luka Ritz udvostručeno je u odnosu na 2023., na više od 650 tisuća eura, a povrh toga svim smo školama osigurali i dodatnu potporu u vidu privremenog angažmana stručnjaka pojedinih profila za teže slučajeve inkluzije.
Konačno, jedan od ciljeva uvođenja građanskog odgoja i obrazovanja u zagrebačke škole bio je prevencija i osvješćivanje učenica i učenika o problemima vršnjačkog i drugih vrsta nasilja te razvoja odgovornog i nenasilnog ponašanja prema sebi, drugima i zajednici", rekli su iz Grada Zagreba.
"Ako djeca ne stječu vještine u obitelji, škola ima veću ulogu"
Iz Ureda pravobranitelja za djecu zasad nemaju službene informacije o slučajevima vršnjačkog nasilja u spomenutoj školi. No kazali su kako će zatražiti izvješće nadležnih tijela te pratiti njihovo djelovanje kako bi saznali cjelovitu reakciju sustava na događaje te konačne ishode poduzetih mjera.
"Pritom je važno da nitko, pa ni škole, ne zatvaraju oči pred pojedinim slučajevima te da djeluju, odnosno da u svim slučajevima nasilja među i nad djecom primjenjuju Protokol o postupanju u slučaju nasilja među djecom i mladima.
Isto tako, u obvezi je odgojno-obrazovnog sustava kontinuirano educirati nastavnike o novim oblicima nasilja i postupanju te ih osposobljavati za provođenje preventivnih programa i aktivnosti.
U preventivne aktivnosti spada i razvijanje socio-emocionalnih kompetencija kod djece te razvoj empatije za druge ljude i za vršnjake. Ako djeca nemaju priliku ove vještine stjecati u obitelji, škola u tom procesu ima tim veću i naglašeniju ulogu u kompenzaciji propusta roditelja i nepoticajnog obiteljskog okruženja", zaključili su iz Ureda pravobranitelja za djecu.