Rolf Holub: Noćna mora Ive Sanadera i Hypa

POSJET Rolfa Holuba, predsjednika istražnog povjerenstva koruškog parlamenta za slučaj Hypo, dobrano je uzburkao političke vode u našoj zemlji, ali je imao odjeka i u Austriji. Holub se pri svom posjetu nije libio izreći vrlo teške riječi kojima je u neugodnu poziciju stavio vodeće ljude hrvatskog javnog života, a činjenica da se usudi govoriti takve stvari vjerojatno govori puno toga o saznanjima do kojih je došlo njegovo povjerenstvo.

Rolf Holub smatra da je iznimno bitno što je guverner Željko Rohatinski pristao dati pismenu izjavu o svojim saznanjima. Povjerenstvo želi znati zašto je HNB prvo bio protiv kupovine hrvatske podružnice Hypa od strane BLB-a, da bi nakon toga ukinuo svoj veto.

HDZ je možda imao crne račune u Hypu i preko njih dobio dvije milijarde eura

Stječe se dojam da je "došlo do dubioze, očigledno vrlo neprimjerene i na gospodarskom planu ničim objašnjive intervencije bavarskog premijera Edmunda Stoibera", rekao je Holubov kolega iz stranke zelenih u nacionalnom parlamentu Peter Pilz, koji ga je pratio pri posjetu.. Treba istražiti kakvu je ulogu pri preuzimanju Hypa imao bivši hrvatski premijer Ivo Sanader, dodao je Pilz.

Holub je pak dodao kako postoje indicije da je cijeli niz "poluslužbenih izaslanika" u tijeku osamostaljenja Hrvatske od Hypa tražio oko dvije milijarde eura. Po osobi se radilo o stotinama milijuna eura. "Prvo je novac dospijevao u Austriju, a od tamo je išao u Švicarsku ili Lichtenstein", rekao je Holub i dodao da "slika oko Hypa postaje sve jasnija".

Otvorio mnoga neugodna vrata

Crni računi iz Hrvatske, primjerice oni stranke Franje Tuđmana, HDZ-a, mogli su služiti kao osiguranje za kredite Hypa, naveo je Holub i zaključio: "Kad s jedne strane ulazi prljavi, a izlazi čisti novac, radi se o pranju". Dodao je kako se u vezu s tim "izaslanicima" dovode imena kao Ivo Sanader, Ninoslav Pavić ili Vladimir Zagorec.



Dok je bio u Hrvatskoj, otvorio je mnoga pitanja za Roberta Ježića, vlasnika petrokemijske kompanije Dioki, rekavši u razgovoru za Index kako mu je nejasno čime je Ježić zaslužio status počasnog konzula u Njemačkoj i naznačivši da je to možda povezano s njegovom ulogom u osiguravanju dubioznih poslova te Hypa u našoj zemlji.

Tko će na kraju nastradati?

Ipak, čini se da je glavni uspjeh postignut prilikom sastanka s Rohatinskim, koji je prvo bio pristao, a onda odbio svjedočiti pred povjerenstvom. Ono se nadalo da će od vjerojatno najcjenjenijeg javnog službenika Hrvatske saznati što je moguće više o katastrofalnom preuzimanju Hypa od strane BLB-a. To bi moglo biti iznimno važno u daljnjim koracima, jer novo vodstvo Hypa već je naznačilo da bi dio svojih potraživanja moglo naplatiti upravo od bavarske državne banke.

Bavarci s druge strane nisu nimalo sretni oko ideje da bi još jednom morali financirati Hypo, na kojemu su već izgubili blizu četiri milijarde eura, preko same akvizicije banke, a i preko novca uloženog u njenu sanaciju nakon što je gotovo propala. Njemačke institucije namjeravaju što je moguće veći dio odgovornosti svaliti na leđa ljudi koji su osigurali prodaju, prvenstveno grupe oko investitora Tila Berlina, te na vodstvo BLB-a, koje je preuzimanje provelo.

Kako će u svemu tome proći hrvatski dužnosnici, upitno je. Nijemci i Austrijanci bi mogli puno toga otkriti, ali konačna odluka o provođenju nekih sudskih postupaka ostat će na hrvatskim vlastima. Budući da je Holub u intervjuu za Index posvjedočio kako glavni državni odvjetnik Hrvatske zna malo, a govori još manje, teško se nadati nekim velikim rezultatima.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.