NEKOLIKO minuta nakon prvih izvješća o ranojutarnjim raketnim napadima jutros u centru Kijeva, jedno je ime počelo dominirati raspravom o drukčijoj vojnoj taktici Moskve. Dok se uvelike očekivao oštar odgovor Rusije nakon djelomičnog urušavanja Krimskog mosta, čini se da bombardiranje glavnog grada Ukrajine nosi potpis Sergeja Surovikina, piše Sky News.
Poznat po naredbi o otvaranju vatre na prodemokratske prosvjednike u zadnjim danima SSSR-a
Vojni veteran koji je služio u ratu Sovjetskog Saveza u Afganistanu tijekom 80-ih godina imenovan je u subotu zapovjednikom ruskih invazijskih snaga u Ukrajini. Ovaj 55-godišnjak poznat je po tome što je svojim vojnicima naredio da otvore vatru na prodemokratske prosvjednike u Moskvi posljednjih dana Sovjetskog Saveza 1991. godine, pri čemu su tri osobe ubijene.
Kasnije je vodio intervenciju ruskih snaga tijekom Sirijskog rata 2017. godine. General Surovikin optužen je za suučesništvo u neselektivnom bombardiranju oporbenih boraca i za provođenje napada kemijskim oružjem, u kampanji za koju se smatra da je bila ključna za ponovno preuzimanje kontrole nad većim dijelom zemlje od sirijske vlade.
Stručnjaci smatraju kako je odluka Vladimira Putina da baš Surovikin preuzme zapovjedništvo nad ruskim snagama u Ukrajini izravan rezultat njegove reputacije nemilosrdnosti i brutalnosti.
"Ovo je čovjek koji je koristio kemijsko oružje, i to nedavno"
Vojni analitičar Forbes McKenzie, šef McKenzie Intelligencea, rekao je za Sky News da je glavni razlog imenovanja "brend" generala Surovikina: "Smatra ga se herojem bivše sovjetske republike. Pokazao je sposobnost vođenja rata koji uključuje nuklearno, biološko i kemijsko oružje, a posljednje je upotrijebio u Siriji."
"Putinov režim je posljednjih tjedana stalno prijetio korištenjem nuklearne opcije. Moramo razmisliti o tome što je sposobnost, namjera i prilika. Dakle, oni su već signalizirali svoju namjeru, ali im trebaju zapovjednici koji imaju sposobnost to učiniti. Ovo je čovjek koji je koristio kemijsko oružje u nedavnoj povijesti, tako da to pokazuje sposobnost", objasnio je McKenzie.
McKenzie je rekao da će drugi čimbenik u imenovanju vjerojatno biti način na koji će utjecati na borbu za utjecaj i moć oko Kremlja, za koju mnogi komentatori sugeriraju da se pojavila nakon pokretanja problematične ruske vojne kampanje u Ukrajini.
Generala Surovikina smatra se saveznikom Jevgenija Prigožina, osnivača i šefa tajanstvene plaćeničke skupine Wagner, za koju se vjeruje da je bila aktivna na ruskoj strani u regiji Donbas u istočnoj Ukrajini. Bio je među najistaknutijim kritičarima ruskog ministarstva obrane dok je od Moskve zahtijevao eskalaciju sukoba.
"Ovo predstavlja Putinovu konsolidaciju moći"
"Prigožin je preko vikenda dao palac gore Surovikinu na njegovom kanalu na Telegramu. Dakle, postoji jaka indikacija da ovo imenovanje također predstavlja Putinovu konsolidaciju moći među raznim dužnosnicima", rekao je McKenzie za Sky News.
A u širem smislu, McKenzie je sugerirao da bi ovaj potez također mogao dovesti do smirivanja mnogih ratobornih glasova u Rusiji.
"Nacionalističke pristaše kod kojih Putin uživa prilično jaku bazu moći traže od njega da ide dalje nego što je do sada činio. Putin je zapravo rekao: 'Tražili ste od mene da idem dalje. Sada imam glavnog čovjeka za taj posao, nekoga tko je pokazao da je sposoban za to - Surovikina'", objasnio je McKenzie.
Profesor Luke March, profesor postsovjetske i komparativne politike na Sveučilištu u Edinburghu, složio se da bi simbolika bila presudna za Surovikinovo imenovanje.
"Surovikin je divljak, to povećava faktor zastrašivanja"
"Posljednjih tjedana očito raste pritisak na Putina od širokog spektra nacionalista koji pitaju: 'Zašto ne bombardirate ukrajinsku infrastrukturu? Zašto ne bombardirate Kijev?' Činjenica da je Surovikin divljak i poznat po pucanju na prosvjednike i korištenju kemijskog oružja u Siriji šalje jasan signal te povećava faktor zastrašivanja", rekao je March te dodao:
"Žele pokazati da se ne boje koristiti sve što imaju na raspolaganju, a ovdje je poruka da ovaj tip nema ograničenja. Također, ovo je poruka Ukrajini i Zapadu da Rusija ne odustaje." McKenzie je rekao da bi bonus za ruskog predsjednika mogao biti to što se Surovikina, zbog njegove prošlosti, može okriviti za vjerojatne kontinuirane neuspjehe ruskih snaga.
"Postavljanjem osobe za koju mnogi smatraju da je najbolja za posao, u slučaju promašaja Putin može reći da je učinio sve što je trebalo, ali Surovikin nije uspio", kaže McKenzie i nastavlja: "Bio je zadužen za ruske snage u Hersonu, a tamo im nije baš išlo blistavo. On nema vojno funkcionalnu masu za pobjedu u Luhansku, Zaporižji i Hersonu. Njegova vojska je slomljena i nema šanse da sada može pobijediti."
"Ovo će biti teška zima za Ruse, a on će platiti račun"
"Dobio je posao na kojem ne može uspjeti. Mislim da će ovo biti teška zima za Ruse, a on će platiti račun. Ali opet, on ima sposobnost da možda pođe tamo gdje drugi generali nisu bili voljni. Surovikin je tu da potkrijepi tu konkretnu prijetnju oko uporabe nuklearnog oružja. To šalje poruku Zapadu i ukrajinskom predsjedniku Volodimiru Zelenskom da je moguće nuklearno i kemijsko djelovanje", rekao je McKenzie za Sky News i dodao kako je ovo ujedno poruka nacionalističkim tvrdolinijašima da ih Putin sluša i da je postavio generala koji govori njihov jezik.
Međutim, McKenzie smatra kako je važno napomenuti da na terenu zasad nema jasnih znakova na terenu da se Rusija sprema upotrijebiti nuklearno oružje.
"Do danas nema eskalacije osim onoga što smo vidjeli prošli tjedan. Mi tražimo naznake da se specijalizirana oprema raspoređuje, ali to se još nije dogodilo. Je li Surovikin dobio mogućnost upotrijebiti kemijsko ili nuklearno oružje? Ne u ovom trenutku. Nije bilo priprema koje bi ukazivale da je Rusija spremna uskoro prijeći na taj pristup", zaključio je McKenzie.