DOK su se u nedjelju mnogi Ukrajinci još oporavljali od subotnjeg slavlja povodom povlačenja Rusije iz Hersona, 10 željezničkih radnika otišlo je na posao u malo ukrajinsko selo Posad-Pokrovske, koje je bilo jedna od najžešćih fronti u konfliktu. Dobili su zadatak da poprave tračnice do Mikolajiva, no ubrzo su otkrili da su one blokirane granama i balvanima.
Kasnije se otkrilo da ih je postavila ukrajinska vojska zbog eksploziva koji su se nalazili na tračnicama. Radnici to nisu znali, uklonili su blokadu i počeli se voziti. No, nakon samo 100 metara naletjeli su na protutenkovsku minu, zbog koje je jedan radnik ostao bez nogu. Nije to bio jedini incident, samo nekoliko dana ranije četveročlana obitelj je automobilom prešla preko mine u oslobođenom Novoraisku. Ozlijeđeno je 11-godišnje dijete.
Prije nego što su se Rusi povukli, ukrajinske vlasti su upozoravale da Rusija Herson želi pretvoriti u "grad smrti", ali sada se čini da su ruski vojnici cijelu regiju prekrili minama. Moguće je da je Herson sada najminiranije područje u Ukrajini, a možda i u svijetu.
"Ruske trupe su dobro isplanirale povlačenje, imale su dovoljno vremena za miniranje i dobar opskrbni lanac za postavljanje svih eksplozivnih naprava", rekao je Guardianu Tymur Pistriuha, čelnik Ukrajinske udruge pirotehničara. "Ne možemo još ništa prognozirati jer smo tek počeli čistiti ovo područje od mina, ali regija Herson mogla bi biti najminiranije područje u zemlji pa bi Ukrajina vrlo brzo mogla skočiti na prvo mjesto po broju žrtava od mina", dodao je.
"Rusi su minirali sve što su mogli"
Ceste koje vode do Hersona obrubljene su dugim, crvenim kordonima, a svakih 10 metara može se vidjeti znak koji ukazuje na prisutnost minskih polja.
Nekoliko metara od kontrolnih točaka, koje su sada pod ukrajinskom kontrolom, može se vidjeti na desetke mina naslaganih na hrpu. Na seoskim cestama još se mogu vidjeti mine koje strše iz tla i čekaju da ih netko deaktivira. Čišćenje regije od mina moglo bi potrajati mjesecima, ako ne i godinama. Ukrajinski dužnosnici kažu da su Rusi posvuda ostavili mine i spojne žice.
"Rusi su minirali sve što su mogli. Ceste, zemlju, mostove, kuće, zgrade. Sve. Stalno nalazimo mine. Nikad prije nisam vidio ovakvo nešto", rekao je Oleksandr Valeriovič, vojnik stacioniran u selu Posad-Pokrovske koji pomaže u čišćenju područja.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski u subotu je tijekom prvog obraćanja javnosti nakon povlačenja stanovnicima Hersona rekao da budu oprezni i ne pokušavaju sami provjeravati zgrade i stvari koje su Rusi napustili.
Mine koje izgledaju kao igračke
Ukrajinski pirotehničari su i prije okupacije imali jako puno posla na istoku Ukrajine. Ukrajina je tada bila peta na svijetu po broju poginulih od mina i treća na svijetu po broju protutenkovskih mina. Dok teške borbe i dalje traju na jugu i istoku zemlje, pirotehničari nalaze sve više različitih naprava koje su postavili Rusi.
Među njima su i leptir-mine, koje Ukrajinci nazivaju "laticama". To su male plastične protupješačke mine, u cijelom svijetu poznate po tome što nanose žrtve i godinama nakon završetka sukoba. Ove PFM-1 mine izgledaju kao igračke i stoga su posebno opasne za djecu. Međunarodno su zabranjene, ali ukrajinski dužnosnici tvrde da ih Rusija koristi u Ukrajini.
No, Ukrajina nema samo problem s minama na tlu, Crno more puno je mina koje su Rusi i Ukrajinci ispustili tijekom borbi. Moskva i Kijev se za to međusobno optužuju, a količinu mina možemo samo nagađati. One predstavljaju rizik i za druge zemlje s izlazom na Crno more pa su tako bugarski dužnosnici upozorili svoje građane da budu na oprezu, a Rumunjska iz svojih voda čisti sve mine koje pronađe. Od početka ruske invazije, na turske obale doplutale su bar dvije mine.
Stručnjaci upozoravaju da će čišćenje ovih područja trajati desetljećima, čak i ako rat završi sutra.