RUSKE snage snažno napadaju potpomognute jakom topničkom vatrom u velikoj ofenzivi na ukrajinsku regiju Donjeck, rekli su ukrajinski dužnosnici nakon što je Moskva proglasila pobjedu u susjednoj pokrajini Luhansk.
Donjeck i Luhansk čine Donbas, industrijalizirani istočni dio Ukrajine u kojem se odvija najveća bitka u Europi u zadnjih nekoliko desetljeća. Rusija želi od Ukrajine oteti kontrolu nad cijelim Donbasom u ime separatista koje podržava Moskva u njihove dvije samoproglašene narodne republike.
Nakon što su ruske snage u nedjelju preuzele kontrolu nad Lisičanskom, posljednjom utvrdom ukrajinskog otpora u Luhansku, ukrajinski dužnosnici rekli su kako sada očekuju da Moskva usmjeri svoje napore posebno na gradove Slovjansk i Kramatorsk u Donjecku.
Teške borbe vode se na rubu regije Luhansk, rekao je njezin guverner Serhij Hajdaj za ukrajinsku televiziju, dodajući da su ruska regularna vojska i rezervne snage tamo poslane u očitom pokušaju da prijeđu rijeku Siverski Donjec.
"Bolnice su pune do točke pucanja, kao i mrtvačnice"
"Oni trpe prilično teške gubitke", rekao je Hajdaj. "Neki su bataljuni tamo premješteni kako bi nadoknadili broj koji im je potreban... Ne nose sve svoje ranjene sa sobom. Bolnice su pune do točke pucanja, kao i mrtvačnice."
"Granatiranje je još uvijek snažno u regijama Luhansk i Donjeck. Granatiraju sve što im se nađe na putu", dodao je.
Reuters nije mogao neovisno provjeriti njegove tvrdnje.
Rusi jučer gađali tržnicu u Slovjansku
Jučer su ruske snage gađale tržnicu i stambenu četvrt u Slovjansku ubivši najmanje dvije osobe i ranivši sedam, rekli su lokalni dužnosnici. Novinar Reutersa na mjestu događaja vidio je žuti dim koji je sukljao iz trgovine s automobilskim potrepštinama i plamen koji je gutao redove štandova na tržnici dok su vatrogasci pokušavali ugasiti požar.
Guverner regije Donjeck Pavlo Kirilenko rekao je da su Slovjansk i obližnji Kramatorsk tijekom noći pretrpjeli teško granatiranje: "Nema sigurnog mjesta od granatiranja u regiji Donjecka."
Ruski predsjednik Vladimir Putin pokrenuo je invaziju na Ukrajinu 24. veljače, nazivajući je "specijalnom vojnom operacijom" za demilitarizaciju zemlje, iskorjenjivanje nacionalista i zaštitu onih koji govore ruski.
Kijev i Zapad kažu da se Rusija upustila u ničim izazvanu otimačinu teritorija u imperijalnom stilu u susjednoj bivšoj sovjetskoj republici i optužuju Moskvu za ratne zločine.
"Rusi pljačkaju Lisičansk i Severodonjeck"
Guverner Luhanska Hajdaj rekao je da ruske snage pljačkaju Lisičansk i njegov grad blizanac Severodonjeck.
"Love proukrajinske stanovnike. Dogovaraju se s kolaboracionistima, identificiraju stanove u kojima su živjeli vojnici, provaljuju i odnose odjeću", rekao je.
"Sve se uništava. Čitave zbirke knjiga na ukrajinskom. Ovo je deja vu - 1939. s nacističkom Njemačkom."
Rusija tvrdi da joj civilno stanovništvo nije meta.
Šef Dume nazvao Ukrajinu "terorističkom državom"
Moskva je pojačala ratnu retoriku, a predsjednik Dume Vjačeslav Volodin rekao je da je Ukrajina postala "teroristička država".
Riječi predsjednika donjeg doma parlamenta sugeriraju da bi Rusija mogla proširiti svoje deklarirane ratne ciljeve izvan Donbasa, nakon što je odustala od ofenziva na glavni grad Kijev i drugi po veličini grad Harkiv suočena sa žestokim otporom rano u sukobu.
Kao još jedan znak da se Rusija sprema za dugi rat, Duma je usvojila dva zakona u prvom čitanju koji bi omogućili vladi da obveže tvrtke da opskrbljuju vojsku i natjera osoblje da radi prekovremeno kako bi podržalo invaziju.
Ruska invazija ubila je tisuće, raselila milijune i sravnila gradove sa zemljom, posebice u područjima ruskog govornog područja na istoku i jugoistoku Ukrajine.
Također je podigla globalne cijene energije i hrane i potaknula strah od gladi u siromašnijim zemljama budući da su Ukrajina i Rusija glavni proizvođači žitarica.