Vi nama naftu, mi vama vojnike: Satelitske snimke razotkrile Sjevernu Koreju i Rusiju

Screenshot: OSCUK

Rusija je, prema analizi satelitskih snimaka koju je proveo Open Source Centre, neprofitna istraživačka skupina sa sjedištem u Ujedinjenom Kraljevstvu, od ožujka ove godine Sjevernoj Koreji isporučila više od milijun barela nafte, piše BBC. Stručnjaci i britanski ministar vanjskih poslova David Lammy izjavili su za BBC da je nafta način plaćanja za oružje i vojnike koje je Pjongjang poslao Rusima kako bi podržao njihov rat u Ukrajini.

Kršenje sankcija UN-a

Kako piše BBC, ovi transferi krše sankcije UN-a, po kojima je zemljama zabranjena prodaja nafte Sjevernoj Koreji, osim u malim količinama, s ciljem da se oslabi njezino gospodarstvo i spriječi daljnji razvoj nuklearnog oružja. Satelitske snimke, podijeljene s BBC-jem, pokazuju više od desetak različitih sjevernokorejskih tankera za naftu kako tijekom posljednjih osam mjeseci dolaze na naftni terminal na ruskom Dalekom istoku ukupno 43 puta. Dodatne slike snimljene na moru pokazuju da tankeri dolaze prazni, a odlaze gotovo puni.

Ne smiju kupovati naftu na otvorenom tržištu

Naime, Sjeverna Koreja jedina je zemlja na svijetu kojoj nije dopušteno kupovati naftu na otvorenom tržištu. UN je ograničio količinu rafinirane nafte koju može primiti na 500.000 barela godišnje, što je daleko ispod količine koja joj je potrebna.

Prvi transfer nafte, dokumentiran u novom izvješću Open Source Centrea, zabilježen je 7. ožujka 2024., sedam mjeseci nakon što su se pojavile informacije da Sjeverna Koreja šalje oružje Rusiji. Pošiljke su se nastavile dok su čitavo vrijeme tisuće sjevernokorejskih vojnika navodno slane u Rusiju kako bi sudjelovale u ratu protiv Ukrajine, a posljednji dokumentirani transfer zabilježen je 5. studenog.

Slamka spasa - i za Rusiju i za Sjevernu Koreju

"Dok Kim Jong Un pruža Vladimiru Putinu slamku spasa kako bi nastavio svoj rat, Rusija tiho pruža vlastitu slamku spasa Sjevernoj Koreji", naveo je Joe Byrne iz Open Source Centrea. "Ovaj stabilan protok nafte daje Sjevernoj Koreji razinu stabilnosti kakvu nije imala otkako su ove sankcije uvedene."

Četiri bivša člana UN-ovog panela zaduženog za praćenje sankcija protiv Sjeverne Koreje izjavila su za BBC da su ovi transferi rezultat sve jačih veza između Moskve i Pjongjanga. "Ovi transferi pogone Putinovu ratnu mašineriju - ovo je nafta za projektile, nafta za topništvo i sada nafta za vojnike," izjavio je Hugh Griffiths, koji je vodio panel od 2014. do 2019.

Britanski ministar vanjskih poslova David Lammy također je dao komentar za BBC: "Kako bi nastavila rat u Ukrajini, Rusija se sve više oslanja na Sjevernu Koreju za vojnike i oružje u zamjenu za naftu. To izravno utječe na sigurnost na Korejskom poluotoku, u Europi i Indo-Pacifiku".

Milijun barela je ništa za Ruse, istina. Ali je isto tako sve za Sjevernokorejce

Premda se većina ljudi u Sjevernoj Koreji oslanja na ugljen za svakodnevne potrebe, nafta je ta koja je ključna za funkcioniranje vojske te zemlje. Dizel i benzin, piše BBC, koriste se za transport lansera projektila i trupa diljem zemlje, za rad tvornica streljiva i - naravno - za vozila elitne klase u Pjongjangu.

Dopuštenih 500.000 barela nafte godišnje daleko je ispod devet milijuna koliko Sjeverna Koreja troši - što znači da je od uvođenja ograničenja 2017. godine zemlja bila prisiljena na ilegalne načine dolaziti do nafte, kupujući ju od kriminalnih mreža kako bi nadoknadila taj manjak.

Po dr. Go Myong-hyunu, višem znanstvenom suradniku Instituta za strategiju nacionalne sigurnosti Južne Koreje, koji je povezan s obavještajnom službom te zemlje, to uključuje prebacivanje nafte između brodova na moru - što je rizičan, skup i dugotrajan proces.

"Sada kada Kim Jong Un dobiva naftu izravno, vjerojatno je bolje kvalitete, a moguće je da je dobiva besplatno, kao protuuslugu za isporuku streljiva. Što bi moglo biti bolje od toga? Milijun barela nije ništa za velikog proizvođača nafte poput Rusije, ali je značajna količina za Sjevernu Koreju", dodaje dr. Go.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.