NOVA ruska strategija u Ukrajini mogla bi se najkraće nazvati "teroriziranjem civila do primirja". Cilj masovnih udara po gradovima je dokazati superiornost ruske vojne moći te uvjeriti Ukrajince da je svaki otpor uzaludan i da trebaju biti sretni što će ostati bez samo 22 posto nacionalnog teritorija.
Prava je istina da se ruska vojska jedva drži na nogama. Mobilizacija je stvorila više problema nego koristi. Tri puta više Rusa pobjeglo je iz države nego što je do sada mobilizirano. Obitelji mobiliziranih po društvenim se mrežama organiziraju u skupine koje skupljaju pomoć u hrani, lijekovima, odjeći i svemu ostalom što bi moglo pomoći da njihovi rođaci prežive u Ukrajini.
Oni koji su već poslani u Ukrajinu na te iste društvene mreže stavljaju poruke u kakvoj se jadnoj poziciji nalaze. Za sada uglavnom govore da su na bojište poslani doslovno bez ikakve dodatne obuke, ali i bez najosnovnije opreme.
Masovne predaje mobiliziranih Rusa su pitanje vremena
S obzirom na to da je mobilizacija napravljena isključivo kako bi se popunile iscrpljene postrojbe, mnogo je mobiliziranih vojnika završilo na mjestima za koja uopće nisu osposobljeni. Daleko najveći broj jednostavno je gurnut u rovove na prvoj crti. Stoga ne čudi da je sve više vijesti o predajama mobiliziranih Rusa, pojedinačnih ili u većim skupinama.
Kad se prvi put suoče s većom ukrajinskom ofenzivom, sasvim će sigurno uslijediti ili masovne predaje ili, još vjerojatnije, masovna napuštanja položaja.
Kako je mobilizacija postala velik politički problem koji je počeo prijetiti samom političkom vrhu, Putin je bio prisiljen 14. listopada osobno smiriti javnost objavom da će mobilizacija završiti za dva tjedna. Iako je veliko pitanje hoće li se do tada postići plan od 300 tisuća mobiliziranih.
Ukrajinci imaju puno opcija, Rusima opcija nestaje
Jasno je da ni sa svih 300 tisuća mobiliziranih ruske snage u Ukrajini neće biti ništa snažnije i spremnije za obranu. Sasvim je izvjesno da bi, ako bi vremenske prilike dozvolile, ukrajinska vojska tijekom jeseni i zime ušla duboko u područje Luhanska te oslobodila grad Herson.
Desantiranje prijeko Dnjepra složena je operacija, no Ukrajinci buduće ofenzive mogu usmjeriti i prema Zaporižji. Ukrajinci imaju puno opcija. Za razliku od njih, Rusima opcije ponestaju.
Zapravo je jedina dobra opcija za Ruse prekid borbi. Problem je što druga strana nije spremna za pregovore. Pa su Putin i generali odlučili ukrajinski tvrdi stav omekšati udarima po civilnim ciljevima. Izravni povod za masovne udare po ukrajinskim gradovima bilo je teško oštećenje Krimskog mosta, no to je bila tek neplanirana okolnost.
Ovakav masovni napad ne može se isplanirati u nekoliko dana
Činjenica je da se tako masovni napad ne može ni isplanirati, a kamoli organizirati u nekoliko dana. Stoga ne čudi da je ukrajinska vojno-obavještajna služba ustvrdila da je organiziranje napada na više od 80 gradova i mjesta s više od stotinu krstarećih projektila i dronova kamikaza planirano tjednima prije napada na Krimski most.
Udari po infrastrukturi, prije svega za proizvodnju i prijenos električne energije, sračunati su kao drastično urušavanje životnih uvjeta Ukrajinaca, sve do razine da odustanu od daljnjeg otpora. Stoga nije slučajno da s pojačanjem udara Putin sve češće spominje pregovore. Naravno, onakve pregovore kojim bi se priznalo stanje na terenu, tj. ruska aneksija 22 posto ukrajinskog teritorija.
Jedini nedostatak takvog Putinovog pristupa je što ruskoj vojsci ponestaje balističkih i krstarećih projektila za gađanje civilnih ciljeva. Ukrajinski ministar obrane Oleksij Reznikov prošli je tjedan na Twitteru ustvrdio da su ruskoj vojsci ostala još samo 124 balistička projektila Iskander te manje od 490 suvremenih krstarećih projektila.
Iako se to na prvi pogled čini više nego dovoljnim za nove masovne udare, početak isporuka suvremenih PZO sustava kao što su IRIS-T SLM i NASAMS bitno će umanjiti borbenu efikasnost ruskih krstarećih projektila.
Moskva se obratila Iranu za pomoć
Zbog toga se Moskva još jednom obratila Teheranu za pomoć. Iranski dronovi kamikaze Shahed-136 pokazali su se jako efikasnima. Doduše, Ukrajinci tvrde da su ih uspjeli oboriti 60%, iako to ne zvuči odveć uvjerljivo. Posebno s obzirom na to koliku su ogromnu štetu do sada učinili. Što ne čudi jer ih Rusi koriste u masovnim napadima i tako će biti sve dok sa Zapada ne stignu PZO sustavi koji su ih sposobni obarati.
Svjesni da će ukrajinska obrana od krstarećih projektila i dronova kamikaza jačati Rusi su, po tvrdnjama američkih obavještajnih službi, od Irana odlučili nabaviti balističke projektile Fateh-110 i Zolfaghar.
Ako ih Rusi dobiju u značajnom broju, bit će to novi izazov za ukrajinske PZO sustave. Zapadni izvori navode da balistički projektil Fateh-110 ima domet od 200 do 300 km te da može nositi bojnu glavu mase do 500 kg. Po njima, balistički projektil Zolfaghar bojnu glavu iste mase može ponijeti na udaljenost od čak 700 km.
Jedini je PZO sustav koji Ukrajinci trenutno imaju, a koji može obarati takve balističke projektile, S-300. Problem je što nakon više od sedam mjeseci ratovanja Ukrajincima ponestaje projektila za njega.
Istovremeno, na Zapadu postoji jako malo PZO raketnih sustava koji mogu obarati balističke projektile tipa Fateh-110 i Zolfaghar. Daleko najpoznatiji je američki Patriot. Amerikanci imaju i puno bolji sustav Terminal High Altitude Area Defense (THAAD). Međutim, teško da će ijedan od njih uskoro doći u Ukrajinu. Čak i kad bi Amerikanci odlučili isporučiti, recimo, Patriote (THAAD sigurno neće jer ih ni sami nemaju dovoljno), obuka posada za tako složen sustav traje dulje od godinu dana.
PZO sustav koji bi mogao obraniti ukrajinske gradove od projektila Fateh-110 i Zolfaghar je izraelski David's Sling. Taj je sustav namjenski projektiran za obranu od balističkih projektila malog i srednjeg dometa te krstarećih projektila.
Iako je izraelski ministar dijaspore Nachman Shai prvi ministar koji je otvoreno podržao promjenu politike neslanja oružja Ukrajini, vlada premijera Yaira Lapida teško će promijeniti svoj dosadašnji stav.
Rusija je od Irana navodno naručila 2400 dronova kamikaza Shahed-136. Ako je naručila stotine balističkih projektila Fateh-110 i Zolfaghar, ukrajinske će gradove moći nekažnjeno napadati cijelu jesen i zimu.