RUSIJA danas obilježava 10. godišnjicu tragičnog potonuća nuklearne podmornice Kursk u Barentsovom moru, u kojoj je život izgubilo svih 118 članova posade.
Nuklearna podmornica Kursk, jedna od najmodernijih u ruskoj vojnoj floti u to vrijeme, potonula je u Barentsovom moru 12. kolovoza 2000. godine nakon eksplozije goriva koje je curilo iz jednog od torpeda, a koje je izazvalo oštećenje trupa podmornice i serijsku eksploziju preostalih torpeda. No iako je podmornica bila teško oštećena, dio je posade preživio eksploziju. Tragična sudbina članova posade podmornice, koji su bili osuđeni na polagano umiranje, šokirala je svijet, a reakcije službenih vlasti u Moskvi izazvale su val protesta i osuda u cijelom svijetu.
Ruska vojska tajila je informaciju o potonuću Kurska
Naime, kako prenosi britanski BBC, iako je podmornica potonula na dubinu od svega 100 metara i radioveza s njom bila je održavana još neko vrijeme nakon nesreće, ruskoj je vojsci trebalo nekoliko dana da locira mjesto potonuća i otkrije njezin trup na morskom dnu. Ruska je vojska isprva tajila nesreću u Barentsovom moru i pokušavala spriječiti curenje informacija o tragediji u javnost, a obitelji članova posade o nesreći su obaviještene tek danima nakon potonuća.
Rusija je prvo odbijala svaku pomoć u spašavanju zarobljenih mornara, koji su polako umirali na dnu mora zbog nedostatka zraka, a kada je konačno prihvatila pomoć norveških specijalnih ronilaca i kada su oni deset dana nakon potonuća uspjeli otvoriti podmornicu i ući u njezin trup, posada je već bila mrtva.
Kasnija istraga je pokazala da je dio posade poginuo odmah prilikom eksplozije torpeda, no veći dio posade preživio je eksploziju i bio živ satima nakon nesreće. Tada je i službeno potvrđeno da su pravovremena informacija o nesreći i prihvaćanje međunarodne pomoći u spašavanju mornara mogli sačuvati živote većeg dijela posade. Kursk je izvađen sa dna Barentsovog mora tek 2001. godine, kada su izvučena i pokopana tijela članova posade.