Ruski medij: Zbog povlačenja bi se Kina, Indija i Srbija mogle okrenuti Zapadu

Ilustracija: EPA

RUSKI medij Kommersant je objavio kolumnu u kojoj njihov novinar Maksim Jusin piše da bi rusko povlačenje u Ukrajini moglo zakomplicirati Moskvi potragu za saveznicima.

Kolumnist Kommersanta smatra da "uznemirujuće vijesti s ukrajinskih frontova" ne stvaraju najpovoljniju pozadinu za međunarodne kontakte ruskog predsjednika i mogu zakomplicirati Moskvi potragu za saveznicima.

Otvoreno pišu da se ruska vojska povukla

Jusin otvoreno piše da se ruska vojska povukla iz Harkivske regije iako rusko Ministarstvo obrane tvrdi da se radi o pregrupiranju.

Rusija bi zbog povlačenja, piše kolumnist, mogla doživjeti da, ako ne saveznici, onda najmanje njeni partneri u obračunu sa Zapadom promijene stranu.

"Ne stajući otvoreno na stranu Rusije, u proteklih šest mjeseci oni su pridonijeli ublažavanju sankcija i političkog pritiska. Neki su odbili podržati antiruske rezolucije u UN-u. Netko se nije pridružio zapadnim sankcijama, unatoč svim nagovaranjima i prijetnjama Amerikanaca i Europljana. Netko nije počeo koordinirati svoju politiku na tržištu nafte sa Zapadom, nastavljajući suradnju s Kremljom u okviru OPEC + i sprječavajući pad svjetskih cijena energije", piše.

"O protuofenzivi pišu i mediji u Kini, Indiji i Srbiji"

Navodi i da su neke zemlje nastavile kupovati rusku naftu, čime su pomogle Moskvi da napuni proračun i ignorirale zahtjeve članica G7 da se pridruže embargu.

"Neki su zažmirili na paralelni uvoz zapadnih proizvoda, koji su poslovni ljudi iz Rusije organizirali preko tih zemalja i tako spriječili da potrošači u potpunosti osjete nestašicu. Sve je to bilo moguće dok je u svijetu postojao osjećaj da Moskva, unatoč proljetnim neuspjesima, uglavnom zadržava inicijativu na ukrajinskim bojištima, kontrolira situaciju, polako, ali postojano ide naprijed, ostvarujući svoje ciljeve, unatoč sve opipljivijoj potpori Zapada Kijevu", piše Jusin.

Ali, sada se u svjetskim medijima, i to ne samo u zapadnim, pojavljuju sasvim druge vijesti, kaže.

"Novine i televizije u Kini, Indiji, Saudijskoj Arabiji, Kazahstanu, Srbiji, Turskoj također ne mogu ne primijetiti rezultate ukrajinske protuofenzive. U tom kontekstu političari iz zemalja Azije, Afrike, Latinske Amerike i postsovjetskog prostora mogu steći dojam da ruska linija obrane u sukobu sa Zapadom počinje pucati, da je proces započeo, da su Kijev i NATO saveznici koji stoje iza njega ozbiljno i na duže vrijeme preuzeli inicijativu", piše Jusin.

"Svijet poštuje snagu, slika Rusije bi se mogla promijeniti"

"Svijet poštuje snagu i radije ima posla s pobjednicima. Primjer su vojni uspjesi u Siriji, nakon kojih je prestiž Moskve u arapskim zemljama osjetno porastao. Nakon povlačenja u Harkivu slika ruske vojske i ruske države mogla bi se promijeniti", piše u kolumni.

Jusin upozorava da neki svjetski čelnici mogu izgubiti želju za sukobom sa Zapadom kako bi održali odnose s onima koji počinju propadati.

"Jedini način da se to izbjegne bila bi stabilizacija situacije na bojišnici, preuzimanje inicijative i nekoliko uspješnih operacija. Ili barem jedna, ali učinkovita. Jesu li ruske oružane snage sposobne izvesti takvu operaciju, saznat ćemo uskoro", piše komentator ruskog lista Kommersant.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.