Screenshot: YouTube
Moskva je najavila da će te sustave protuzračne obrane S-400 poslati u svoju bazu u Latakiji, na zapadu Sirije. Rakete S-400 imaju domet 400 km i mogu biti prijetnja za zrakoplove koalicije koju predvode Sjedinjene Države.
"Riječ je o oružanom sustavu s veoma dobrim karakteristikama koji je ozbiljna prijetnja za čitav svijet", izrazio je žaljenje američki vojni dužnosnik koji je htio ostati anoniman. "Ozbiljno smo zabrinuti zbog zračnih operacija u Siriji".
Odgovor na rušenje ruskog lovca-bombardera
SAD predvodi međunarodnu koaliciju u koju ulazi šezdesetak zemalja i koja je u nešto više od godinu dana izvela oko 8000 zračnih udara na položaje džihadista skupine Islamske države (IS) u Siriji i u Iraku.
Vijest o raspoređivanju raketa S-400 dolazi u času kada je u utorak tursko zrakoplovstvo srušilo ruski borbeni zrakoplov blizu sirijske granice. Ankara tvrdi da je bio u turskom zračnom prostoru, a Moskva, naprotiv, da je srušen na sirijskom nebu.
U ovom izgredu, najtežem između Rusije i Turske od početka ruske vojne intervencije u Siriji prije dva mjeseca, život su izgubila dvojica ruskih vojnika, pilot i vojnik koji je sudjelovao u akciji spašavanja pošto je srušen i helikopter njegove specijalne postrojbe.