SAD istražuje je li Pakistan prekršio međunarodni ugovor korištenjem američkih F-16 za rušenje indijskog aviona, javilo je američko veleposlanstvo.
I Pakistan i Indija, podsjetimo, izvršili su zračne udare na teritoriju druge zemlje prošlog tjedna, nakon čega je došlo do zračnog okršaja iznad sporne pokrajine Kašmir, a u kojem je barem jedan indijski avion srušen. Pakistan tvrdi da je oborio još jedan indijski avion, dok Indija tvrdi da je oboren samo jedan njen avion te da su njeni avioni u borbi također oborili jedan pakistanski.
Američko veleposlanstvo u Islamabadu izjavilo je da istražuje izvještaje da je Pakistan koristio F-16 avione, što bi bilo kršenje ugovora o vojnoj kupoprodaji o svrsi u koju Pakistan može koristiti ove američke avione.
"Shvaćamo sve optužbe o zlouporabi obrambenih artikala vrlo ozbiljno"
"Svjesni smo ovih izvještaja i tražimo dodatne informacije. Shvaćamo sve optužbe o zlouporabi obrambenih artikala vrlo ozbiljno", rekao je glasnogovornik američkog veleposlanstva, prenosi Guardian.
Indijski dužnosnici pokazali su u četvrtak novinarima dijelove projektila zrak-zrak za koji tvrde da ga je mogao ispaliti samo F-16, tvrdeći da su upravo ovi avioni korišteni u pakistanskom zračnom napadu na indijski dio Kašmira.
Pakistan negira da je u zračnoj borbi s Indijcima koristio američki F-16, ali nije precizirao koji avion je koristio. Prema drugim izvještajima, korišten je JF-17, višenamjenski vojni avion koji su zajednički razvili Pakistan i njegova saveznica Kina. Pakistan, međutim, kupuje velike količine vojne opreme i naoružanja od SAD-a, posebno od napada Al-Kaide na SAD 11. 9. 2001. i pokretanja međunarodnog "rata protiv terorizma".
Pakistan je tako kupio nekoliko američkih F-16 - dakle, isti tip aviona koji je Hrvatska bezuspješno pokušala kupiti od treće strane, odnosno Izraela - prije nekoliko godina, prije nego je došlo do zahlađenja odnosa dviju zemalja, a Washington prekinuo subvencioniranu prodaju oružja Pakistanu.
Američko veleposlanstvo je odbilo precizirati kakve točno uvjete ugovor o prodaju F-16 Pakistanu sadrži, ali spekulira se da je dozvoljena njegova uporaba samo u borbi protiv terorista, ne i susjedne Indije.
Do dramatične eskalacije sukoba dviju nuklearnih sila, koje su već četiri puta ratovale (zadnji put 1999. kad su obje već razvile nuklearni arsenal), došlo je nakon samoubilačkog bombaškog napada pakistanskih terorista na indijsku rezervnu policiju u Kašmiru, pri čemu je poginulo 40 policajaca. Indija je nakon toga izvršila zračne udare na, kako tvrdi, teroristički kamp u pakistanskom dijelu Kašmira, iako Pakistan tvrdi da su indijski avioni pogodili nenaseljeno šumsko područje.
Pakistan je nakon toga izveo svoj zračni napad na indijski dio Kašmira, pri čemu je došlo do zračne bitke. Barem jedan indijski avion je srušen, a pilot zarobljen, što je dovelo dvije zemlje na rub rata. Pakistan je u petak vratio zarobljenog indijskog pilota kao "gestu mira"; ali obje zemlje i dalje su u visokom stanju pripravnosti, s povećanim snagama uz liniju kontrole koja dijeli Kašmir na dva dijela. U nedjelju je na granici bilo relativno mirno, nakon što je u topničkoj razmjeni vatre posljednjih dana poginulo nekoliko indijskih i pakistanskih civila. Indijski vojnici ubili su dvojicu pakistanskih militanata nakon trodnevnih borbi u kojima je ubijeno petoro pripadnika indijskih snaga. Ukupni broj ubijenih u zadnja dva tjedna iznosi 25 ljudi.
"Linija kontrole bila je uglavnom mirna prošle noći, ali nikad ne znate kad će opet postati aktivna. Tenzije i dalje prevladavaju", izjavio je danas pakistanski ministar Chaudhry Tariq Farooq.