AMERIČKE i europske vlade tvrde da Rusi prisilno odvode djecu iz Ukrajine u Rusiju, gdje ih smještaju u novootvorene kampove za politički preodgoj ili ih daju na posvajanje ruskim obiteljima. Ovo je potvrdilo i novo izvješće istražitelja sa Sveučilišta Yale, prenosi CNN.
Brojna su zapadna izvješća o toj temi identificirala glavnu odgovornu za prisilne deportacije djece. Radi se o Mariji Lvova-Belovoj, povjerenici za prava djece Rusije te "jednoj od najuključenijih osoba u rusku deportaciju i usvajanje ukrajinske djece, kao i u korištenje logora za 'integraciju' ukrajinske djece u rusko društvo i kulturu", kako stoji u izvješću Opservatorija za sukobe Yale Humanitarian Research Laba.
Lvova-Belova, koju je Putin 2021. imenovao povjerenicom, otvorila je Telegram kanal nekoliko dana nakon početka ruske invazije na Ukrajinu. Uz fotografije ruskih moćnika poput samog Putina i Sergeja Lavova, redovito objavljuje fotografije i videozapise bajnog života koji se navodno nudi ukrajinskoj djeci u Rusiji.
Pod zapadnim sankcijama
"Do kraja tjedna 108 siročadi iz Donjecka koja su dobila rusko državljanstvo imat će roditelje", napisala je Lvova-Belova u jednoj tipičnoj objavi na svom Telegram kanalu prošlog srpnja. "Šuročka je prva predana majci. Kad sam čula smijeh ovog sretnog djeteta, nisam mogla suspregnuti suze."
Lvova-Belova redovito posjećuje okupiranu Ukrajinu, a ruska vlada se hvali kako je osobno pratila avione pune djece iz Ukrajine. Putin ju je ovlastio da koristi neodređene "dodatne mjere" za identifikaciju djece koja nemaju roditeljsku skrb u četiri ukrajinske regije za koje Rusija tvrdi ih je pripojila.
Lvova-Belova sankcionirana je od većine zapadnih zemalja zbog navodne uloge u otmicama djece. "Napori Lvova-Belove uključuju prisilno usvajanje ukrajinske djece u ruske obitelji, takozvani 'domoljubni odgoj' ukrajinske djece, zakonske promjene za ubrzavanje davanja državljanstva Ruske Federacije ukrajinskoj djeci i namjerno uzimanje ukrajinske djece", objavilo je američko ministarstvo financija u rujnu.
Neopravdano ih proglašavaju siročadi
UNICEF upozorava da se "posvajanje nikada ne bi smjelo dogoditi tijekom ili neposredno nakon tragičnih događaja" te da se tijekom ratnih preokreta djeca odvojena od roditelja ne mogu proglašavati siročadi, što Rusija masovno radi. UN smatra ratnim zločinom prisilno premještanje stanovništva druge zemlje unutar ili izvan njenih granica.
Rusija je izvješća o prisilnom preseljenju okarakterizirala kao "apsurdna" i rekla da "čini sve što može" kako bi djecu zadržala s njihovim obiteljima.
Lvova-Belova je do sada organizirala transfer stotine ili čak tisuće ukrajinske djece s okupiranih teritorija Ukrajine u zemlju koja vodi rat protiv njihove domovine. U Ukrajini se, pak, tisuće djece smatraju nestalima.
Djeci mijenjaju imena
Snimke djece koja pristižu iz Ukrajine preplavljuju njezin Telegram kanal. Djecu iz istočnih ukrajinskih regija dočekuju njihove "nove obitelji" s balonima jarkih boja i plišanim igračkama. Djeci se obično mijenjaju imena i daju im se nove ruske putovnice, piše AFP.
Pišu i da je teško točno utvrditi točan broj djece, no pretpostavlja se da se radi o tisućama. Lvova-Belova za te akcije koristi riječi poput "spašavanje" umjesto "deportacija" i "skrbništvo" umjesto "usvajanje". Ali u stvarnosti djeca iz sirotišta, bolnica, socijalnih centara ili udomiteljskih domova na okupiranim teritorijima Ukrajine nude se ruskim obiteljima uz plaćanje ruske države.
Putin olakšao posvajanje ukrajinske djece
Prisilna masovna deportacija ljudi tijekom sukoba međunarodno je humanitarno pravo klasificirano kao ratni zločin. U prosincu 2022. francuska udruga Pour l'Ukraine, pour leur liberté et la nôtre ("Za Ukrajinu, za njihovu i našu slobodu") zatražila je od Međunarodnog kaznenog suda da ispita navode o "genocidu" usred deportacije ukrajinske djece.
Moskva nije pokušala prikriti svoju politiku deportacije djece. Uklanjanje ukrajinske djece s okupiranih teritorija sastavni je dio propagande Kremlja i u skladu s "deukrajinizacijom" na koju poziva Putin, koji je u svibnju 2022. donio zakon koji je Rusima olakšao posvajanje ukrajinske djece. To je također otežalo ukrajinskim obiteljima da povrate svoju otetu djecu.
Početkom prosinca Ukrajina je tvrdila da je 13.000 djece deportirano u Rusiju, dodajući kako to vjerojatni nije potpuna brojka.
Rusija odbacila sve optužbe
Rusko veleposlanstvo u Washingtonu jučer je odbacilo američke optužbe da su ukrajinska djeca premještana na silu kao "apsurdne".
"Primijetili smo apsurdne izjave glasnogovornika State Departmenta Neda Pricea, koji je optužio našu zemlju za 'prisilno premještanje i deportaciju ukrajinske djece' na teritorij Ruske Federacije", stoji u priopćenju veleposlanstva na Telegramu.
"Rusija je prihvatila djecu koja su sa svojim obiteljima bila prisiljena pobjeći od granatiranja i zločina Oružanih snaga Ukrajine. Činimo sve da zadržimo maloljetnike u obiteljima, a u slučaju odsutnosti ili smrti roditelja i srodnika - da prenesemo djecu bez roditelja pod skrbništvo. Osiguravamo zaštitu njihovih života i dobrobiti", dodaju.
Veleposlanstvo je zatim optužilo Washington, koji je pružio vojnu pomoć ukrajinskim oružanim snagama, da je sudionik u navodnoj smrti djece u istočnoj Ukrajini pod ruskom okupacijom.