Kabinet američkog predsjednika Joea Bidena traži od Europske unije da "automatski" uskladi standarde o 'uvozu' metana s američkim propisima kako bi osigurala nesmetanu opskrbu američkim ukapljenim prirodnim plinom (LNG), pokazalo je pismo u koje je Reuters dobio uvid.
"Jasno nam je da će taj postupak potrajati. Međutim, željeli bismo što prije početi razgovore kako bismo osigurali kontinuiranu, pouzdanu i stabilnu opskrbu Europe prirodnim plinom iz Sjedinjenih Država", napisali su američki dužnosnici u pismu krajem listopada, samo nekoliko dana prije Trumpove pobjede na predsjedničkim izborima.
Pismo su potpisali voditelj ureda za fosilnu energiju pri ministarstvu energetike Brad Crabtree i voditelj ureda za zrak pri agenciji za zaštitu okoliša (EPA), a upućeno je visokoj dužnosnici EK za energetiku Ditte Juul Jørgensen.
Glasnogovornik EK-a nije odmah odgovorio na upit Reutersa da ga komentira.
Bruxelles potvrdio da je primio pismo
Glasnogovornik EPA-e potvrdio je da je pismo poslano EU, a Bruxelles je potvrdio da ga je primio.
SAD je najveći svjetski proizvođač nafte i plina, a njegov izvoz LNG-a u Europu naglo je poskočio nakon što su europske zemlje zbog ruske invazije na Ukrajinu odlučile smanjiti ovisnost o ruskim energentima.
Metan je glavni sastojak prirodnog plina i LNG-a i vrlo moćan staklenički plin. Više od 150 zemalja, uključujući SAD i članice EU, obećalo je da će do kraja desetljeća smanjiti emisiju metana za 30 posto kako bi ublažile klimatske promjene.
U svibnju članice EU usvojile su zakon o ograničenju emisije metana u uvozu nafte i plina od 2030. godine kako bi potaknule strane dobavljače da smanje njegovo ispuštanje u proizvodnji i transportu.
EU još nije odredio limite ni pojasnio kada se propisi drugih zemalja o metanu mogu smatrati smatrati "ekvivalentnima" europskima.
U kolovozu je deset udruga sa sjedištem u SAD-u, uključujući predstavnike proizvođača nafte i plina, izrazilo zabrinutost dužnosnicima EU zbog europskih odredbi o "uvozu" metana.
"Uvoznici koji se ne budu pridržavali tih obveza mogli bi biti spriječeni u uvozu svojih zaliha u EU, a time bi sigurnost opskrbe EU mogla biti ozbiljno ugrožena", napisali su u pismu od 2. kolovoza.
Standardi EU i drugih zemalja zahtijevat će od američkih dobavljača da smanje emisiju metana čak i ako novi kabinet poništi važeće uredbe, napominje Jonathan Banks, globalni direktor za metan u ekološkoj udruzi Clean Air Task Force.
"Dokazi o niskoj emisiji metana diktirat će pristup tržištu", objašnjava Banks.