JAVNI tužitelj Saudijske Arabije izjavio je da je saudijski sud u slučaju ubojstva novinara Khashoggija petero ljudi osudio na smrt.
Dodao je da su još tri osobe koje su optužene za umiješanost u njegovo ubojstvo dobile zatvorsku kaznu u trajanju od ukupno 24 godine, piše Reuters.
Tužitelj je kazao kako se među osuđenima ne nalazi bliski agent saudijskog princa.
Jamal Khashoggi, istaknuti kritičar saudijske vlade, ubijen je u konzulatu Saudijske Arabije u turskom gradu Istanbulu. Turska je za ubojstvo novinara okrivila saudijske vlasti, ali one negiraju da je u ovaj stravičan događaj bio upleten politički vrh. Za ubojstvo su okrivili dvadesetak nižerangiranih odmetnutih službenika, od kojih je pet dobilo smrtnu kaznu.
UN-ov stručnjak komentirao je da se radi o "izvansudskom pogubljenju", piše BBC.
Kome se sve sudilo?
U priopćenju javnog tužiteljstva Saudijske Arabije navodi se da je zbog ubojstva istražena 31 osoba, a da je 21 osoba uhićena.
Jedanaest od 21 uhićenih upućeno je na daljnji postupak na kaznenom sudu u Rijadu, a javni tužitelj zatražio je smrtnu kaznu za petero njih.
Organizacija Human Rights Watch komentirala je da se suđenje odvijalo iza zatvorenih vrata i da nije slijedilo međunarodne pravosudne standarde.
Zagovornica ljudskih prava Agnes Callamard u lipnju je navela imena pet osoba suočenih sa smrtnom kaznom: Fahad Shabib Albalawi, Turki Muserref Alshehri, Waleed Abdullah Alshehri, Maher Abdulaziz Mutreb i liječnik Salah Mohammed Tubaigy.
Ostalih šest optuženih bili su: Asiri, Mansour Othman Abahussain, Mohammed Saad Alzahrani, Mustafa Mohammed Almadani, Saif Saad Alqahtani i Muflih Shaya Almuslih.
Prema Callamard, odvjetnici optuženih tvrdili su na sudu da su optuženi bili državni službenici i da su morali djelovati prema naredbama svojih nadređenih.
Brutalno ubojstvo
Podsjetimo, istaknuti novinar i kolumnist Washington Posta ubijen je nakon što je ušao u saudijski konzulat u Istanbulu u listopadu 2018. Saudijci su u početku tvrdili da je Khashoggi izašao iz konzulata te da je ubijen u tučnjavi s "odmetnutim" saudijskim agentima, ali je na kraju saudijski državni odvjetnik priznao da je ubojstvo Khashoggija bilo isplanirano.
U lipnju su objavljeni rezultati neovisne istrage u kojoj se navodi i krivac: Saudijska Arabija je, prema međunarodnom pravu, odgovorna za Khashoggijevo "izvansudsko ubojstvo".
Međutim, specijalna UN-ova izvjestiteljica nije iznijela zaključke o krivnji kontroverznog saudijskog princa prijestolonasljednika Muhameda bin Salmana.
Saudijska Arabija i dalje inzistira da ni princ Mohamed bin Salman ni kralj Salman nisu znali ništa o planiranom atentatu na Khashoggija. Američki dužnosnici, međutim, tvrde da takva misija, u sklopu koje je čak 15 saudijskih agenata odletjelo iz Rijada za Istanbul neposredno prije ubojstva, nije mogla biti izvršena bez odobrenja princa bin Salmana.
Prema izvještaju u kojem se navode dokazi dobiveni od turskih i drugih obavještajnih službi, Khashoggi je nedugo nakon što je ušao u konzulat dobio injekciju sedativa, nakon čega su mu na glavu stavili plastičnu vrećicu i ugušili ga.