Scholz i Tusk razgovarali o strožim kontrolama na granicama

Foto: EPA

Njemački kancelar Olaf Scholz i poljski premijer Donald Tusk telefonski su se konzultirali oko novih njemačkih antimigracijskih mjera koje uključuju i uvođenje kontrola na svim njemačkim granicama.

"Njemački kancelar je poljskom kolegi objasnio političke mjere glede migracija i informirao ga o daljnjim mogućim postupcima koji bi pridonijeli smanjenju neregularne migracije, a koji se kreću unutar postojećeg EU prava", priopćio je glasnogovornik vlade Steffen Hebestreit.

Predsjednici vlada su se, kako je nadalje priopćeno, složili oko toga da se izazovi neregularne migracije i aktivnosti krijumčara ljudima mogu prevladati samo zajedničkim snagama pri čemu je "suradnja europskih partnera neizostavna".

Složili se oko jačih kontrola vanjskih granica EU

Scholz i Tusk su se složili i oko potrebe pojačane zaštite vanjskih granica Europske unije, "posebice u sjeni cinične instrumentalizacije migranata koje provodi Bjelorusija" te dogovorili daljnju "prisnu suradnju" po pitanju borbe protiv neregulirane migracije.

Prije razgovora Scholza i Tuska, poljska vlada je kritizirala uvođenje kontrola na njemačkim granicama.

"Mi nismo bili unaprijed informirani o uvođenju kontrola na njemačkim granicama... Ne može se ovako postupati sa susjedima i partnerima", rekao je u razgovoru za njemački tjednik Stern zamjenik poljskog ministra vanjskih poslova Wladyslaw Teofil Bartoszewski.

On je uvođenje granica, koje je ovog tjedna u sklopu sveobuhvatnih mjera borbe protiv neregulirane migracije uvela njemačka vlada, opisao kao "kraj duha Schengena". Njemačka je kontrole na granici prema Poljskoj i Češkoj, zbog sve jačeg priljeva izbjeglica preko tzv. istočne rute, uvela još u listopadu prošle godine.

Austrija je najavila da neće primati izbjeglice koje Njemačka vrati

Kontrole prema Austriji postoje još od 2015., tako da se uvođenje kontrola odnosi samo na zapadne i sjeverne granice Njemačke, prema Francuskoj, zemljama Beneluxa i Danskoj. Početkom tjedna je Austrija najavila kako neće primati izbjeglice koje Njemačka ne bi pustila u zemlju.

Mjere njemačke vlade između ostalog predviđaju vraćanje onih izbjeglica za koje se ustvrdi da su na putu prema Njemačkoj bile u nekoj drugoj zemlji-članici registrirane u središnji EU registar potražitelja zahtjeva za azilom.

Njemačka vlada je pod sve jačim pritiskom jačanja stranaka koje se zalažu za snažno ograničenje migracija uvela mjere koje bi trebale smanjiti broj izbjeglica i podnositelja zahtjeva za azilom u Njemačkoj.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.