Američki državni tajnik Anthony Blinken rekao je danas u Kairu da vjeruje da će humanitarna pomoć stići u Gazu koju Izrael neprekidno bombardira, a što je uvjet bez kojeg Egipat neće dopustiti odlazak Amerikanaca iz palestinske enklave.
Blinken je ujedno objavio da je veterana američke bliskoistočne diplomacije Davida Satterfielda imenovao izaslanikom za Gazu. "Od sutra će biti na terenu u Izraelu kako bi koordinirao dopremu pomoći", dodao je.
I Rijad i Kairo su osudili pretjeranu izraelsku reakciju
"Rafah će se otvoriti", rekao je, misleći pritom na egipatski granični prijelaz, jedini izlaz iz Gaze u svijet koji Izrael ne kontrolira. "Zajedno s UN-om, Egiptom i Izraelom uspostavit ćemo mehanizam za dopremu pomoći onima koji je trebaju", rekao je.
Blinken se danas sastao s egipatskim i sa saudijskim čelnicima koji pokušavaju povećati utjecaj na Washington, zatraživši od njih da pritisnu Hamas.
I Rijad i Kairo su osudili pretjeranu izraelsku reakciju koja nadilazi pravo na samoobranu i pretvara se u kolektivno kažnjavanje.
Nakon sastanka sa saudijskim prijestolonasljednikom Mohamedom bin Salmanom, Blinken je "istaknuo važnost koju Sjedinjene Države pridaju prekidu Hamasovih terorističkih napada, oslobađanju svih talaca i sprječavanju širenja sukoba".
Saudijski princ je osudio napade na civile i "potpunu opsadu" Izraela nad Pojasom Gaze, zauzevši se za "pravedan i trajan mir". Kairo je pak najviše zabrinut zbog naredbe izraelske vojske da se Palestinci sa sjevera Gaze presele na jug, uz granicu s Egiptom.
Egipat je danas predložio "međunarodni sastanak na vrhu o budućnosti palestinskog pitanja", ne rekavši kada će to biti ni tko će u njemu sudjelovati.
"Jednom zauvijek riješiti palestinsko pitanje"
Egipat strahuje da će njegovu granicu probiti stanovnici Gaze, što se dogodilo 2008. na početku izraelske blokade.
Poput ostalih arapskih država, Egipat je javno kazao kako smatra da bi Palestinci trebali ostati na svome teritoriju za vrijeme eskalacije rata te da radi na osiguravanju dopreme pomoći stanovništvu.
U priopćenju iz ureda egipatskog predsjednika Abdela Fataha al-Sisija, objavljenom nakon sastanka Vijeća za nacionalnu sigurnost, stoji da Egipat odbacuje svaki plan raseljavanja Palestinaca "na štetu ostalih zemalja" i da je Egiptu najvažnija vlastita sigurnost.
S druge je strane zabrinut zbog nedavnih izjava, poput one bivšeg zamjenika izraelskog ministra vanjskih poslova Dannyja Ayalona koji je za katarsku mrežu Al Jazeeru rekao da bi Izrael i međunarodna zajednica mogli financirati "šatorska naselja" za "privremeni smještaj (stanovnika Gaze) na Sinaju", u Egiptu.
Izrael: Ništa ne može ući kroz Rafah bez nas
Egipat je u dvojbi: treba li otvoriti granicu Palestincima, riskirajući da ih Izrael više ne primi natrag, ili ih ostaviti pod izraelskim bombama?
U subotu je američki dužnosnik rekao AFP-u da su se Egipat i Izrael dogovorili da će dopustiti Amerikancima napuštanje Pojasa Gaze preko Rafaha. No Egipat je postavio uvjete.
"Odbija se da granični prijelaz isključivo služi za prolaz stranaca", rekli su visoko pozicionirani izvori na koje se pozivaju mediji bliski obavještajnim službama. "Stav Egipta je jasan: uvjet postavljen za prolazak Amerikanaca je olakšati dopremu pomoći u Gazu", kazali su.
Izrael kaže da ništa ne može ući kroz Rafah bez njegove koordinacije.
Egipat poslao konvoj s 1000 tona humanitarne pomoći
Danas su očevici rekli da su betonski blokovi koje su Egipćani postavili nakon izraelskog bombardiranja, želeći ojačati svoju granicu, još uvijek ondje, što upućuje na to da u ovom trenutku nije planiran nikakav prijelaz.
U zračnu luku El Arich, glavni grad sjevernog Sinaja, već je stigla pošiljka s jordanskom, turskom i pomoći Ujedinjenih Arapskih Emirata, kao i medicinska oprema za potrebe 300.000 ljudi u Pojasu Gaze koju je poslala Svjetska zdravstvena organizacija (WHO).
Egipat je poslao konvoj koji čini stotinjak kamiona s 1000 tona humanitarne pomoći. Zasad Izrael i SAD pregovaraju isključivo s Egiptom o izlasku Amerikanaca iz Gaze.