Šef Porezne: USKOK nam je javio da umirovljenik na računu ima pola milijarde kuna

Screenshot: Nova TV

U AKCIJI koju su u subotu pokrenuli USKOK i policija na meti istražitelja našli su se direktor u Ini Damir Škugor, predsjednik Hrvatske odvjetničke komore (HOK) Josip Šurjak, njegov poslovni partner Goran Husić s kojim je suvlasnik tvrtke OMS Upravljanje, Škugorov otac Dane te predsjednica Uprave tvrtke Plinara istočne Slavonije Marija Ratkić.

Šteta za Inu prelazi milijardu kuna, protuzakonita zarada Damira Škugora i njegova oca Dane Škugora je gotovo pola milijarde kuna, dok je Goran Husić profitirao za preko 90 milijuna kuna, a Josip Šurjak za 68.9 milijuna kuna.

O krađi iz Ine je večeras u Dnevniku Nove TV govorio je ravnatelj Porezne uprave Božidar Kutleša.

"USKOK nam je javio o iznosima na računu umirovljenika"

Banka jednog od uhićenih primijetila je čudan promet na računu svog klijenta. Oni su odmah obavijestili Ured za sprečavanje pranja novca. Ured je potom obavijestio USKOK, a potom je obaviještena i Porezna uprava.

"S obzirom na to da smo dobili prijavu od USKOK-a, naravno da smo u operativnoj analizi i transakcijama koje su uslijedile u Samostalnom sektoru za financijske istrage detaljno analizirali sve podatke o transakcijama po bankovnim računima i došli do saznanja da se radi o neuobičajenim iznosima koji su se prelijevali na račun jednog umirovljenika.

To je vrlo neobično i od tuda se počeo odmotavati koloplet prema poslovnim događajima koji su prethodili ovakvoj isplati novca", ispričao je Kutleša.

"Koordinacija svih tijela u svakom od ovih predmeta je jako zahtjevna. U ovom predmetu sva tijela su djelovala skladno. Svi postupci su relativno brzo završili s obzirom na sam početak i samu obavijest USKOK-a do uhićenja. U najkraćem mogućem roku se sve odradilo", dodao je.

"Tek treba dokazati je li bilo pranja novca"

Još se ne zna je li posao Porezne uprave u ovom slučaju završen. "U ovom trenutku izvješće Porezne je otišlo prema USKOK-u i podnijeta je kaznena prijava. Hoće li uslijediti nove analize i novi krakovi ovog slučaja, to ćemo tek vidjeti. U idućim danima sigurno će i istraga PNUSKOK-a i USKOK-a dati neka nova saznanja i neke nove smjerove u kojima će trebati nova analiza Porezne uprave", objašnjava.

Na pitanje gdje je blokiranih 800 milijuna kuna odgovara: "Pitanje nije u domeni Porezne uprave, no kolege iz Ministarstva financija, Ureda za sprečavanje pranja novca su utvrdili mjeru osiguranja sredstava. Ona, pretpostavljam, ostaju na računima na kojima se nalaze. Dio sredstava koji je utrošen na nekretnine, pokretnine ili fondove je blokiran. Ne mogu se vršiti nikakve transakcije", rekao je, a govorio je i o pranju novca. 

"Elementi pranja novca sigurno postoje svugdje gdje se pokušao legalizirati kroz kupnju nekretnina, pokretnina... Tek treba dokazati je li kazneno djelo pranja novca i počinjeno", objasnio je. 

"U ovom slučaju treba reći da je većina tog novca ostala je na računima. On nije opran. Ako pogledamo kaznenu prijavu i izvješće koje je objavio USKOK, vidi se da je manji iznos, čini mi se oko 15 milijuna, u pokušaju pranja, dok je ostatak novca na računima, s tim novcem se ništa nije dogodilo. Nije se ni stiglo oprati novac. U medijima se javljaju priče da se moglo ići prema kojekakvim računima na kojekakvim egzotičnim destinacijama", zaključio je Kutleša. 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.