U 12 SATI počinje sastanak u Državnom inspektoratu. Tamo će biti predstavnici Ministarstva turizma, ali i predstavnici Udruge ugostitelja. Glavna tema će biti zatvaranja više ugostiteljskih objekata zadnjih dana.
Marin Medak, predsjednik Nacionalne udruge ugostitelja, kaže kako imaju neslužbene informacije da bi Inspektorat mogao poništiti brutalne mjere zatvaranja restorana, ali još ništa službeno nisu dobili.
"Nismo dobili ništa službeno, ali neslužbeno je jučer rečeno da će se odluke poništiti ako se naprave neke preinake", kaže Medak za N1 televiziju.
Komentirao nove upute
Komentirao je i nove upute za rad ugostiteljskih objekata. Kaže da su šture i da se ne može svatko jednako njima prilagoditi jer postoji cijeli niz različitih ugostiteljskih objekata.
"Mi trebamo znati kako možemo raditi, ove upute su šture i neprilagodljive za mnogo objekata. Ako imamo fast food koji prodaje prženo, tu virus ne može preživjeti. Ako se da gostu preko pulta, taj gost je udaljen, taj ne krši nikakve mjere", kaže Medak.
Navodi primjer kafića koji, kako smatra, imaju dosta dobre uvjete zbog ventilacije koja se uvodila masovno prije nekoliko godina.
"Imamo situaciju da cafe barovi koji imaju izmjene zraka za pušenje i koji imaju standarde za covid, mogu raditi iznutra, imaju izmjenu zraka 15 puta u sat vremena", kaže.
"Mi moramo svakom objektu postupiti pojedinačno. Ovo je paušalno, epidemiolog ne zna kakve tko ima uvjete", zaključuje.
O inspekcijama
O inspekcijskim nadzorima kaže da su navikli na njih. Dodaje da je komunikacija s Ministarstvom turizma, koje bi te stvari trebalo rješavati, jako slaba.
"Mi smo navikli na udaranje Porezne i Inspektorata", kaže Medak i dodaje da mu je jasno zašto to inspektori rade.
"Ne opravdavam nikako Ministarstvo turizma koje nam nije dalo upute, koje se nije izborilo kod Inspektorata na način da kaže: okej, imamo taj tip objekta i takav tip objekta i na taj način da dođe do točke s kojom mi možemo riješiti problem da su sve ovce na broju, a vuk sit. Mi imamo sad situaciju da ti isti inspektori provode zakone. Jednako kako bi policajac da vidi nekoga kako ubija čovjeka prijavio i kaznio ga. Ne mogu ja inspektoru reći da ne radi svoj posao. S druge strane, tijelo koje ima reprezentativnost, Ministarstvo turizma u ovoj situaciji nije poslalo preporuke i izmjene tom istom Državnom inspektoratu. I mi imamo situaciju da će inspektori provoditi zakon, čovjek radi svoj posao", rekao je Medak.
"Upute su zadnje bile 19. 3. koje kažu da možemo na pragu i neposredno ispred dodavati hranu", kaže Medak i dodaje da je tu zapelo na Ministarstvu turizma koje se nije zauzelo za ugostitelje i s Nacionalnim stožerom dogovorilo upute i pravila.
"Ove nove upute su friško napravljene, ali one imaju dosta nelogičnosti, nisu sveobuhvatne", dodaje.
"Ako je to novo normalno, kako kažu, idemo se prilagoditi s novim uvjetima. To je nemoguće paušalno sve skupa napraviti. Mi imamo jako specifičan posao koji je ovisan, kako mi to prezentiramo. Ako gost mora sam otići po kavu, otići će na aparat i uzeti je za tri kune. Kao što imamo kioske, i oni poslužuju kavu, još malo pa će prodavati pečene janjce", dodaje Medak.
Slab kontakt s Ministarstvom turizma, kaže da ih treba ukinuti
Još jednom je naglasio slab kontakt koji imaju s Ministarstvom turizma. Komentirao je i ulogu HGK.
"Mi ugostitelji plaćamo HGK, koji nam ništa ne daje. Mi ugostitelji plaćamo HGK 9 milijuna kuna, oni nam daju budžet 20 tisuća kuna da mi nešto napravimo. Moje je pitanje HGK: Di su pare? To je pitanje i za HOK također. Zašto nas nisu zaštitili? Ja tražim sada obavezno ukidanje članarina za HOK, HGK, ukidanje Ministarstva turizma i ukidanje Hrvatske turističke zajednice. Nek se svi ti novci lijepo presele u cestarine i neka HAC te novce uzme sebi i neka svima da badava cestarinu tijekom čitave godine i više će koristi imati", rekao je Medak.
Još jednom dodaje da se sjedne za stol i detaljno dogovore novi uvjeti rada. I da se to napravi što prije.
"Svi epidemiolozi idu s pretpostavkom jer nema istraživanja. Cilj je skinuti se državi s grbače, da otvorimo terase. Oni koji nemaju terase, lokalna samouprava treba reagirati brzo da im se daju površine za terase, da zarade neke novce. Jako je puno tu parametara. Mi ćemo morati otvoriti kompletan dijalog za svaki tip ugostiteljskog objekta.
Mi moramo pod hitno napraviti smjernice, majstore ćemo teško dobiti, posebno u Zagrebu zbog potresa, mi što prije trebamo dobiti te propise. Mi najkasnije do 1. 7. moramo imati svaku izmjenu i nadopunu svakog objekta, a bolje do prvog lipnja", kaže Medak.
Kaže da će se svi prilagoditi jer to trebaju.
"Ja sam bio u Japanu u restoranu, svaki stol ima svoj box. To mi je bilo fino iskustvo. Određena jela sami smo si kuhali. Sve je izvedivo, čovjek će se prilagoditi svemu. Radimo na aplikaciji da se preko mobitela sve naručuje, imamo rješenja. Svi ćemo se prilagoditi, nemamo izbora", kaže Medak.