Šefica Državnog hidrometeorološkog zavoda (DHMZ) Branka Ivančan-Picek za Dnevnik Nove TV komentirala je koliko ova jesen odstupa od prosjeka, što je nevrijeme donijelo i što nas očekuje tijekom idućih dana.
"Ovo nevrijeme donijelo je jedan čitav niz nepogoda, što u našoj zemlji, što u Europi. Bili smo svjedoci čak sedam žrtava u zapadnoj Europi, a kod nas je bio čitav lanac od velikih količina oborina, pogotovo na području Istre, Kvarnera, Gorskog kotara i Like - zatim do olujnog vjetra, juga, na Jadranu, a lokalno i velike količine oborine u ostatku Hrvatske. Sve je to dovelo kao posljedica i do velikih plimnih valova duž cijele naše obale. Vidjeli smo i svjedočimo velikim plavljenjima riva duž cijelog Jadrana.
S druge strane, dovelo je do velikih problema u prometu, dovelo je do ogromnog porasta vodostaja naših rijeka - prije svega tu se radi o Kupi s obzirom da je u Gorskom kotaru, ali i na Kvarneru palo, ne samo u ovoj kišnoj epizodi, nego i u proteklom razdoblju poprilično kiše.
U Rijeci je u 10. mjesecu prosjek za oborinu negdje oko 180 litara po četvornom metru. Ovog listopada pale su 444 litre. Sve je to već zemlja akumulirala veliku količinu vlage i više ne može gutati tu količinu kiše koja je trenutno s ovom kišnom epizodom i rezultati su ovakvi porasti vodostaja naših rijeka", rekla je Ivančan-Picek za Dnevnik Nove TV.
DHMZ je mijenjao upozorenja nekoliko puta
Ivančan-Picek je upitana zašto je DHMZ nekoliko puta mijenjao razine upozorenja.
"Zbog toga što prognostički materijal koji je ukazivao na razvoj ekstremno opasnog vremena, prije svega i olujnog juga i velike količine oborina, vidjeli smo da je to trajalo u jednom ograničenom vremenskom razdoblju.
Takvo olujno vrijeme nije trajalo 24 sata, trajalo je na određenom području par sati i naravno da upozorenje nema potrebe da traje 24 sata tako da se smanjivalo s prolaskom olujnih oblaka nad područjem Istre i Kvarnera - s crvenog smo ih mijenjali u narančasto", rekla je ravnateljica DHMZ-a te pozvala građane da paze na takve vremenske prognoze kako bi bili na oprezu kada je to potrebno.
"Idućih dana vrijeme nestabilno, ali toplo"
U listopadu su oboreni rekordi u maksimalnim temperaturama zraka. "U Ogulinu pa i u nizu drugih mjesta temperatura je prešla 30 stupnjeva, u mnogim mjestima približila se maksimalnih 30-ak stupnjeva, a more je i dalje toplo.
Idućih dana vrijeme ostaje nestabilno, ali i dalje toplo. Zahladnjenja nekog ozbiljnijeg nema na vidiku, nova kišna epizoda pred nama je u noći sa subote na nedjelju. Treba biti oprezan radi poplava jer tu bi mogla Sava imati i veći protok i veći nivo nego što ima danas", rekla je šefica DHMZ-a za Dnevnik Nove TV.