SINOĆNJI potres od 3.1 po Richteru u Zagrebu podsjetio je da ovo područje još uvijek nije sasvim mirno.
Radi li se o nastavku potresa od prošle godine ili je ovo serija novih potresa? Ines Ivančić, rukovoditeljica Seizmološke službe, pojasnila je da će se naknadni potresi od onog otprije godine dana zasigurno dugo događati.
"Jedan od takvih naknadnih potresa je i ovaj koji smo imali noćas", rekla je, a zatim je objasnila zašto su ga Zagrepčani tako jako osjetili.
Kada se nalazite u blizini epicentra, kazala je Ivančić, normalno je da se jače osjeti i čuje buka. ''Prirodno je da malo zaboravimo kako je to bilo poslije 22. ožujka. Jako puno ljudi je tada prijavljivalo da čuje buku. Karakteristično je da se u blizini epicentra čuje buka'', rekla je Ivančić za Dnevnik Nove TV.
"Ništa neobično"
Istaknula je kako nitko od seizmologa nije kazao da nas ne očekuje još veći potres. ''Sigurno nijedan seizmolog nije izjavio da nakon manjeg potresa neće biti veći i obrnuto. To je apsolutno nemoguće. No kada se dogodi veliki potres kao u Zagrebu od 5.5 ili u Petrinji od 6.2, slijedi veliki broj naknadnih'', pojasnila je Ivančić.
Istaknula je kako živimo na trusnom, seizmički aktivnom području. ''Ovo je specifično jer su nam se brzo, u jednoj godini, dogodila dva snažna potresa s velim brojem naknadnih potresa. Mi moramo biti svjesni da živimo na seizmički aktivnom području'', istaknula je Ines Ivančić, rukovoditeljica Seizmološke službe.
Podsjetila je i na potrese unazad sto godina. Potresi u Jadranskom moru, kaže Ivančić, nisu ništa neobično. ''1988. godine zabilježeno je 280 potresa magnitude 5.3, s time da je tada bilo i manje seizmografa. 2003. i 2004. godine su bili potresi na Jabuci. To nije ništa neobično'', poručila je Ivančić.