Selafija iz Gornje Maoče: Želimo zajedničku državu muslimana, spremni smo i Nijemcima dati islam

Screenshot: YouTube

GORNJA Maoča u BiH više puta bila je u središtu medijske pozornosti. Tu su se vijorile ISIS-ove zastave, a dio stanovnika od tu je krenuo za Siriju i Irak, piše Deutsche Welle u uvodu reportaže o ovom brdskom selu u BiH koje su posjetili njemački novinari.

Predstavnik oko 200 stanovnika sela je 35-godišnji Edis Bosnić koji ne krije fascinaciju idejom Islamske države o utemeljenju svjetskog kalifata.

"Je li to naša želja? Naravno. Naravno da želimo da svi muslimani žive u jednoj državi, u kojoj više ne bi imali problema. U kojoj svi muslimani posjeduju jedne te iste putovnice. Gdje stoji da vjerujem u Alaha. I u našeg proroka Muhameda", priča Bosnić.

Bosnić nosi dugu bradu i tradicionalno pokrivalo za glavu. Na Twitteru prati radikalne selefije, recimo Abu Muthanna koji regrutira borce za IS, ali i Frontu Al-Nusra čiji se pripadnici bore u Siriji. U selu se povremeno vijore IS-ove zastave. Policija je ovdje više puta obavila raciju. Jedan stanovnik sela je prije četiri godine izvršio napad na američko veleposlanstvo u Sarajevu. Uslijedila su uhićenja. I Bosnić je kraće vrijeme bio u zatvoru.

"Mi ne priznajemo zakone, ne poštujemo ih. U srcu pogotovo. Zašto? Zato jer nije bilo pravedno staviti nas u zatvor", otvoreno priznaje.

Tragovi iz ovog brdskog sela vode i do selefijske scene u Beču, recimo do radikalnog propovjednika Ebua Tejme, protiv kojeg se u Grazu vodi sudski postupak. Mijo Krešić, zamjenik ministra sigurnosti BiH, priznaje: "Očito nekim stvarima nismo poklonili dovoljnu pozornost. Jer u međuvremenu se multiplicirao broj onih koji su protivnici Ustava. Koji umjesto demokracije žele život isključivo u skladu sa šerijatskim pravom."

Spremni Nijemcima dati islam


Bosnić se veseli ulasku BiH u Europsku uniju, ali iz svojih razloga.

"Ako BiH jednoga dana uđe u EU, to će nam otvoriti mnoga vrata. Tada možemo biti aktivni i drugdje. To bi bilo puno lakše s otvorenim granicama. Tada bismo naš prekrasni islam mogli dati i Nijemcima."

I u drugim dijelovima BiH je vidljiva polagana islamizacija, pa i u Sarajevu čemu su uvelike pridonijeli dolari Saudijske Arabije. Novcem iz te države nije sagrađena samo najveća džamija, nego i dva ogromna trgovačka centra. U njima postoji i prostor za molitvu - što nije uobičajeno za Bosnu i Hercegovinu. A u supermarketima u tim centrima zabranjena je prodaja alkohola.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.