RODNEY ALCALA, serijski ubojica i osuđenik na smrt zbog ubojstva pet ženskih osoba, uključujući 12-godišnju djevojčicu, naposljetku je umro prirodnom smrću u bolnici u Kaliforniji, priopćili su u nedjelju dužnosnici.
Taj 77-godišnji zločinac umro je rano u subotu u bolnici u Kaliforniji nedaleko od državnog zatvora Corcoran, no vlasti nisu navele detalje vezane uz okolnosti njegove smrti.
Alcala, poznat kao Dating Game Killer zbog sudjelovanja u televizijskoj emisiji The Dating Game, osuđen je na smrtnu kaznu 2010.
Radi se o popularnoj TV emisiji iz 1978. u kojoj bi jedna slobodna žena "na slijepo" odabrala jednog od troje slobodnih muškaraca na temelju odgovora koje bi dali na njezina pitanja. Alcala je bio odabran, ali je žena od njega odustala kada ga je srela u živo, kazavši da joj je bio "jeziv".
Ubojstvo 12-godišnje Robin Samsoe
Alcala je prvi put bio osuđen na smrt 1980. nakon otmice i ubojstva 12-godišnje Robin Samsoe u Los Angelesu godinu dana ranije, no tu je presudu poništio Vrhovni sud Kalifornije i naredio novo suđenje.
Na ponovljenom suđenju dobio je istu kaznu koja je potom ponovo poništena 2003., da bi u narednim godinama istraga povezala Alcalu s još četiri ubojstva žena starih između 18 i 32 godine.
Na suđenju 2010. proglašen je krivim za ubojstvo djevojčice i još četiri žene u razdoblju od 1977. i 1979., a 2012. je izručen New Yorku gdje je priznao još dva ubojstva za koja je dobio kaznu zatvora od 25 godina do kraja života.
Sumnjičio se da je u Kaliforniji ubio još niz žena. Nadležni vjeruju da je ubio možda čak više od 100 ljudi.
"Stroj za ubijanje"
Jedan policijski detektiv opisao je Alcalu kao "stroj za ubijanje", a tužitelji su govorili da se "poigravao" svojim žrtvama, gušeći ih dok nisu izgubili svijest, zatim je čekao da ožive i ponavljao je taj postupak nekoliko puta prije nego što bi ih ubio.
Policija je pronašla njegovu kolekciju od više od 1000 fotografija žena, tinejdžerki i dječaka, mnoge u seksualno eksplicitnim pozama.
Trenutno u Kaliforniji ima 700 osuđenika na smrt, no guverner Gavin Newsome je proglasio moratorij na izvršenje smrtne kazne.