Šest činjenica o Agrokoru zbog kojih Plenkovićeva vlada mora pasti

Foto:  Index, Hina

AGROKOR je predan u ruke američkom strvinarskom fondu Knighthead, a ukoliko ova ili bilo koja buduća vlada želi vratiti kontrolu nad nekadašnjim carstvom Ivice Todorića, mogao bi uslijediti financijski udar i veći od onog da se Agrokor u ožujku ove godine pustilo da ode u normalan stečaj ili predstečajnu nagodbu. 

>  ANALIZA Ramljak je lutka na koncu, američki strvinari su potpuno paralizirali Plenkovića i vladu

Kronologija događaja oko Agrokora gdje je vlada od samih početaka od javnosti krila bitne činjenice ukazuje kako se ovakav prijenos Agrokora nije mogao dogoditi bez znanja premijera Andreja Plenkovića, potpredsjednice vlade Martine Dalić te na kraju i ministra financija Zdravka Marića.
 
Uostalom, premijer Plenković kaže da je od početka znao za detalje ugovora te i dalje tvrdi da je on - najpovoljniji. 
 
Slučaj Agrokor odavno je ispunio uvjete za odlazak pojedinih ministara, a krah Lex Agrokora ispunio je sada i sve uvjete za odlazak cjelokupne vlade Andreja Plenkovića. Evo i šest razloga zašto. 
    
1. Tajni pisci najbitnijeg zakona  
 
Tko je sve bio angažiran na izradi Zakona o postupku Izvanredne uprave, odnosno na izradi Lex Todorića? Ovakva i slična pitanja Index postavlja još od ožujka ove godine, no do sada iz Plenkovićeve vlade nije došlo ništa što bi se moglo opisati kao suvisao odgovor.
 
Pitali smo i za vladinog povjerenika Antu Ramljaka, kako je moguće da je on sam sudjelovao u pisanju zakona koji mu je osigurao egzistenciju s obzirom na to da je izabran za vladina izvanrednog povjerenika. Odgovor se svodio da su konzultirali nepoznati broj "vanjskih pravnih i financijskih stručnjaka". 
 
No ono što danas znamo je da je Zakon pisan netransparentno. Sasvim sigurno nije bila formirana nikakva radna skupina niti je bilo javne rasprave. Nije postojala apsolutno nikakva javna kontrola. Na kraju, i sam Ramljak je postavljen na čelo Agrokora, a ne izabran. Bila je to uvertira. 
 
2. Ramljak se sastao s Knightheadom prije nego što je imenovan povjerenikom
 
Prije nego je donesen Lex Agrokor, i prije nego što je imenovan za vladinog vjerovnika, Ante Ramljak popio je kavu u zagrebačkom hotelu Sheraton s predstavnikom Knighthead Capitala. Ramljak je priznao da je stupio u kontakt s Knightheadom još 30. ožujka.
 
U to vrijeme Lex Agrokor nije bio donesen, nije čak ni bio upućen u saborsku proceduru, zakon je izglasan tek 6. travnja. Ante Ramljak u to vrijeme bio je nepoznat široj javnosti, ali su u Knightheadu, po Ramljakovom priznanju, znali da je prava osoba za njih. 
 
Da bi Ramljak mogao postati vladin povjerenik, objavljeno je tek 6. travnja, a to je formalno postao 10. travnja. U kojem se onda svojstvu našao s predstavnikom Knightheada prije nego je imenovan?
 
Ramljak je na Indexovo pitanje odgovorio kako su ga na sastanak zvali jer su čuli da je 'blizak situaciji oko Agrokora'. 
 
Sada je, valjda,  jasna ta bliskost. 
 
3. Roll-up i kršenje Lex Agrokora 
 
Manje od mjesec dana nakon što je postavljen na mjesto vladina povjerenika Ramljak je morao mijenjati Lex Agrokor. Naime, najavio je tzv. roll-up. 
 
Pravo prvenstva u naplati iz stečajne mase prema Lex Agrokoru imaju samo oni 
krediti koji se daju nakon stupanja zakona na snagu, dakle nakon 10. travnja. No, Ramljak je "izmislio" roll-up sistem. 
 
Početkom lipnja ove godine dogovoren je kredit od 480 milijuna eura s američkim fondom Knighthead. Izvanredni vladin povjerenik Ante Ramljak, uz podršku privremenog vjerovničkog vijeća koje je on izabrao, tako je zadužio Agrokor za novih pola milijarde eura i utjecao kroz roll-up model na redoslijed još pola milijarde dugova.
 
Roll-up modelom priznat je jednaki iznos starih potraživanja i to kao prioritet kod naplate.
 
"Oni koji nisu htjeli tada opet kreditirati Agrokor dovedeni su u neravnopravni položaj, isto kao i dobavljači koji imaju velika potraživanja i dalje isporučuju robu bez da njihovo 'staro' potraživanje ima prvenstvo temeljem fraze 'roll-up'. Novouvedena neravnopravnost dosiže dosad nezabilježene razmjere. Baš kad pomislimo da smo dotaknuli samo dno prava i nejednakosti, kopaju se novi tuneli", komentirao je tada sudac Kolakušić. U javnom prostoru lomila su se pravnička koplja je li roll-up uopće u duhu donesenog Lex Agrokora.
 
Vlada i Ramljak tajili su ključne podatke i to:  točan sastav svih sudionika roll-up kredita, točnu brojku njihovog sudjelovanja u kreditu i isplatu starog duga. 
 
4. Za preskupi roll-up kredit saznali pet mjeseci kasnije. 
 
U lipnju je dobiven kredit od 480 milijuna eura sistemom roll-upa. Vlada i povjerenik Ramljak krili su sve detalje da bi se četiri mjeseca kasnije otkrilo da su se američki strvinari upisali na nekretnine nekoliko tvrtki koncerna Agrokora, a kako je vidljivo u zemljišniku, potražuju ukupno milijardu i šezdeset milijuna eura. Osim nekretnina, tu su i založbe na žigove Agrokorovih kompanija. 
 
Otkrilo se i kako je zapravo tim kreditom Agrokor isplatio dio Knightheadovog starog duga preskupom kupovinom 100 milijuna eura obveznica te tako za "stvinare" osigurao brzu zaradu.
 
U Agrokoru su tada priznali da su isplatili Knighthead, čak i za veći iznos. Ukupno je 268,8 milijuna eura (56 posto od 480 milijuna eura) otišlo vlasnicima obveznica koje predvodi američki strvinarski fond, ali u Agrokoru tvrde kako nema riječi o privilegiranosti jer su isplatili stari dug svim kreditorima koji su sudjelovali u roll-upu aranžmanu. 
 
To je bio novi moment u ovoj priči. Ranije se komuniciralo da će od ukupnog kreditnog aranžmana od milijardu eura biti isplaćeni stari dugovi sudionicima roll-upa, ali Ramljak nikada transparentno nije objavio da je on taj dug, i koliko točno kome - već isplatio. Sada smo doznali da je prezaduženi Agrokor posudio milijardu eura da bi odmah pola - vratio!
 
Sada je svima postalo itekako jasno da sudionici roll-upa imaju privilegirani položaj u odnosu na ostale vjerovnike Agrokora. 
 
5. Vlada je izgubila kontrolu nad Agrokorom
 
Objavom detalja roll-up kredita iz lipnja ove godine, postalo je jasno kako je vlada izgubila kontrolu nad Agrokorom. Ugovor o roll-up kreditu pokazao je ono o čemu je Index učestalo pisao - činjenicu da je odnos Ante Ramljaka i američkog strvinarskog fonda gotovo neraskidiv. 
 
Iz ugovora je vidljivo da se kreditorima iz američkog Knighthead fonda daju sve ovlasti u donošenju i provođenju nagodbe vjerovnika i restrukturiranju Agrokora.
 
Plan restrukturiranja i nagodba vjerovnika ne mogu se donijeti bez odobrenja zajmodavaca iz tog kredita, a hrvatska vlada ne smije smijeniti Antu Ramljaka kao izvanrednog povjerenika jer bi se to smatralo povredom Ugovora o kreditiranju.
 
Svi mogući sporovi delegiraju se u zemlje anglosaksonskog prava. Van Hrvatske.
 
6. Cijena povratka Agrokora? Sitnica malo manja od 9 milijardi kuna
 
"Nikakav ugovor ne može derogirati prava koja proizlaze iz Zakona. Bili smo obaviješteni o ugovoru, bio je najpovoljniji", priznao je danas premijer Plenković, dodajući da mogu, ako žele, smijeniti povjerenika Ramljaka.
 
Naravno da mogu, ali samo ako to žele i Amerikanci.  A ako ne žele, cijena je upisana u ugovoru i unesena u zemljišnike Agrokorovih nekretnina. Isplata više od milijardu eura, plus isplata za žigove Agrokorovih tvrtki. 
 
Iz našeg džepa, naravno. 
Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.