Nezavisni sindikat znanosti i visokog obrazovanja najoštrije je osudio nedavno otkrivene slučajeve financijskih malverzacija na pojedinim visokim učilištima te poručio kako je to u dobroj mjeri posljedica loših praksi upravljanja na nekim sveučilištima.
U dobroj mjeri to je posljedica loših praksi upravljanja na nekim sveučilištima te srozavanja etičkih normi ponašanja unutar akademske zajednice, kaže Sindikat i ističe kako je u tome posebno prednjačilo najveće, zagrebačko Sveučilište, u dva mandata rektora Borasa. "Kada se na to nadovežu materijalna degradacija sustava i permanentna nezainteresiranost politike za probleme sustava, pojava ovakvih ekscesa, nažalost, nije neočekivana", navodi Sindikat.
"Mediji generaliziraju reprezentativnu sliku akademskog sustava"
Upozorio je i na "zabrinjavajuću pojavu, prisutnu u dijelu medija", gdje se takve izolirane slučajeve nastoji generalizirati i prikazati kao reprezentativnu sliku akademskog sustava u cjelini, što nipošto nije slučaj.
Hrvatska znanost, s obzirom na sredstva koja se ulažu, ostvaruje natprosječne rezultate, a naša visoka učilišta, bez obzira na neuređenost sustava, produciraju kvalitetne mlade ljude koji su svojim znanjima i vještinama atraktivni za poslodavce diljem svijeta, ističe Sindikat.
Naglašava i kako ogromna većina zaposlenih u sustavu iz dana u dan profesionalno, vrijedno i pošteno obavlja svoj posao. "To su ljudi čiju reputaciju Sindikat želi obraniti i za poboljšanje čijeg društvenog i materijalnog statusa se kontinuirano zalaže."
"Uloga medija u ovom procesu je krucijalna i nezamjenjiva, međutim, od izuzetne je važnosti da slika koju stvaraju i kojom utječu na javno mišljenje ne zasjeni sve ono dobro i uspješno što u akademskoj zajednici postoji i čime se svi zajedno trebamo ponositi", navodi NSZVO.