Sindikat traži 60 dodatnih dana predstečajne nagodbe za TLM

Foto: FAH

PREDSTAVNICI Sindikata metalaca Hrvatske izrazili su u ponedjeljak nadu da će Tvornica valjanih proizvoda (TVP), jedna od tvrtki koja su proistekle iz nekadašnje Tvornice lakih metala (TLM), dobiti dodatnih 60 dana predstečajnog postupka.


Sindikalci su se na konferenciji za novinare održanoj u tvorničkom krugu pozvali na žalbu koju je na odluku o pokretanju stečaja nad TVP-om uložio jedan od četiri najveća vjerovnike tvrtke, čije bi usvajanje omogućilo zakonski okvir za produljenje nagodbe.

Predsjednik sindikata Vedran Dragičević rekao je da bi se kroz dodatnih 60 dana mogao napraviti novi predstečajni plan između Jadranske banke, kao najvećeg vjerovnika, i zainteresiranih za preuzimanje TVP-a i Tvornice prešanih proizvoda, slovenskog Impola i jednog češkog investicijskog fonda, čije ime još nije poznato javnosti.

U predstečajnom postupku koji je završio prošlog tjedna, tri od četiri najveća vjerovnika odbili su prijedlog ruskog poduzetnika Igora Shamisa, vlasnika TLM-ovih tvornica, da će otkupiti pola iznosa ukupnog duga tvornice.

Dragičević jer otkrio kako se u ponedjeljak treba naći s premijerom Zoranom Milanovićem, kojega će zamoliti za pomoć za odgodu pokretanja stečaja, a isto će tražiti i od ministra gospodarstva Ivana Vrdoljaka.

Dragičević: U sve bi se trebala uključiti i država

Drži kako bi se država trebala uključiti u taj slučaj, s obzirom da je Državna agencija za osiguranje štednih uloga i sanaciju banaka preuzela Jadransku banku, najvećeg TVP-ovog vjerovnika.


Dragičević kaže kako bi u dodatnih 60 dana predstečajne nagodbe s Impolom i Česima pokušali dogovoriti varijantu koja bi TVP izvukla iz problema bez stečaja.

Ako se ne odobri traženi rok, a tvrtka ode u stečaj, upozorava Dragičević, desit će se najcrnji scenarij – svi će radnici završiti na Zavodu za zapošljavanje bez prava na otpremninu, koja trenutno iznosi oko 3500 kuna po godini radnog staža.

Napominje da radnici imaju pravo naplate otpremnina, ali kroz vjerovničko pravo, a s obzirom na dugove tvrtke nerealno je očekivati da uspiju to pravo konzumirati.

Tri plaće koje bi radnicima zajamčila država, kaže Dragičević, došle bi tek za 60 dana, a nakon provedenog stečaja i u slučaju da TVP kupi slovenski Impol, na posao bi se vratilo onoliko radnika koliko novi vlasnik smatra potrebnim za proizvodni proces.

Dragičević procjenjuje kako je riječ o 50 do 100 ljudi u prvoj varijanti, s mogućnošću zapošljavanja dodatnog kadra u kasnijim fazama.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.