Na društvenim mrežama dijeli se mem kojim se sprdaju carine koje je Donald Trump najprije uveo cijelom svijetu pa onda brzo povukao. Trump je zatim uveo carine Kini od 145 posto, na što je Peking uzvratio carinskom stopom od 125 posto.
Većina ekonomista i analitičara zgrožena je Trumpovim carinama, navode da je to povratak u 19. stoljeće te da će taj potez naštetiti cijelom svijetu, a ponajviše američkim potrošačima, dok istovremeno prijeti opasnost recesije.
Trump cijelo vrijeme ponavlja da je Amerika žrtva koju drugi iskorištavaju, iako je desetljećima najmoćnija zemlja svijeta s najjačom ekonomijom i valutom i koja je najviše profitirala od svjetskog poretka uspostavljenog nakon Drugog svjetskog rata, a koji je između ostalog obilježila i slobodna trgovina.
U tom je smjeru išao i mem koji se širi internetom. "Ne mogu dovoljno podsjetiti Amerikance na ovo, ali vi ste digli revoluciju jer niste htjeli plaćati carine na čaj." Mem je referenca na Bostonsku čajanku, događaj iz 1773. koji se smatra jednim od začetaka Američke revolucije i kasnije borbe za neovisnost koja je dovela do stvaranja Sjedinjenih Američkih Država.
Bostonska čajanka bila je politički prosvjed koji se dogodio 16. prosinca 1773. u Bostonu u Massachusettsu, a simbolizirao je otpor američkih kolonista britanskoj ekonomskoj politici.
Građani Bostona pobunili su se protiv Odredbe o čaju (Tea Act), zakona koji je omogućio britanskoj Istočnoindijskoj kompaniji da prodaje čaj američkim kolonijama po dampinškim cijenama, osim onih na koje bi Amerikanci morali platiti porez, čime je pokušala slomiti dotadašnji bojkot i srušiti konkurenciju krijumčarenog čaja na koji Amerikanci nisu plaćali porez.
Pod vodstvom Johna Hancocka, kolonisti su već ranije pozivali na bojkot britanskog čaja, a kada su britanski brodovi s čajem stigli u luku, skupina prosvjednika prerušena u Indijance ukrcala se na brodove i pobacala cijelu pošiljku čaja u more. Tim činom jasno su izrazili protivljenje britanskim zakonima.
Bostonska čajanka postala je prekretnica i snažan simbol američkog otpora britanskoj vlasti, a smatra se jednim od ključnih događaja koji su doveli do Američkog rata za nezavisnost.