SJEVERNA Koreja nema nijedan slučaj zaraze novim koronavirusom, rekao je visoki dužnosnik za zdravstvo u Pjongjangu, dok neke zemlje sumnjaju da na tom teritoriju nema covida-19.
Ta siromašna i diplomatski izolirana zemlja koja graniči s Kinom i s Južnom Korejom, koje su obje teško stradale od virusa, krajem siječnja je potpuno zatvorila svoje granice i uvela stroge mjere izolacije.
Kažu da nitko nije zaražen koronavirusom
Pak Myong Su, ravnatelj epidemiološke službe u Državnom institutu za borbu s epidemijama, istaknuo je da je takav uspjeh postignut zahvaljujući uloženim naporima.
"Dosad nitko nije zaražen novim koronavirusom u našoj zemlji", rekao je Pak u utorak za France Presse.
"Poduzeli smo preventivne i znanstvene mjere kao što su inspekcije, smještanje u karantenu svih koji ulaze u zemlju, temeljitu dezinfekciju robe, zatvaranje granice i ukidanje svih pomorskih i zračnih veza", podsjetio je.
Samo rijetke zemlje u svijetu - većinom izolirani otoci i ratom opustošene zemlje - nisu izvijestile ni o jednom slučaju bolesti covida-19.
Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) objavila je u srijedu da će se ovih dana premašiti broj od milijun potvrđenih slučajeva zaraze diljem svijeta.
Kina i Južna Koreja su teško stradale od covida-19 koji je pokosio više od 47.000 ljudi u svijetu.
Ostatak svijeta im ne vjeruje
Analitičari upozoravaju da je Sjeverna Koreja posebno osjetljiva na virus zbog slabosti sustava zdravstvene zaštite. Pojedinci koji su uspjeli pobjeći iz zemlje optužuju vlast u Pjongjangu da skriva pravo stanje stvari.
Prošlog mjeseca zapovjednik američkih snaga u Južnoj Koreji Robert Abrams rekao je da je "gotovo siguran" da Sjeverna Koreja ima potvrđenih slučajeva zaraze koronavirusom.
I američki predsjednik Donald Trump izjavio je da se "nešto događa" u Sjevernoj Koreji i ponudio je pomoć u pismu poslanom vođi Kim Jong-unu.
Sjeverna Koreja koja je pod sankcijama UN-ova Vijeća sigurnosti zbog svog nuklearnog i balističkog programa zatražila je pomoć radi suzbijanja virusa.
UN je pristao da njegov Fond za djecu (UNICEF) i organizacije poput Liječnika bez granica pošalju dijagnostičku opremu, maske, zaštitnu opremu i dezinficijense.
Na upit agencije France Presse, te dvije organizacije nisu potvrdile da je zemlji poslana pomoć.