SINDIKATI obrazovanja najavili su u četvrtak da će rezultate izjašnjavanja članstva o vladinoj ponudi objaviti u petak na konferenciji za novinare u 11 sati, a dotad se nastavlja štrajk u osnovnim i srednjim školama.
Sindikat hrvatskih učitelja i Nezavisni sindikat srednjih škola Hrvatske u priopćenju kažu da će se izjašnjavanje o vladinoj ponudi protegnuti i na petak te da nisu dostupni za medijske upite s obzirom na prebrojavanje glasova i konzultacije s članovima na terenu.
Pogledajte video iz Pule
Štrajk se nastavlja i u petak
Naglašavaju da se štrajk u osnovnim i srednjoškolskim ustanovama nastavlja i u petak, 29. studenoga.
Štrajkaju i fakulteti i njihovo stručno osoblje. Filozofski fakultet u Zagrebu jedini je objavio da će štrajkati sve do ispunjenja zahtjeva, dok ostali štrajkaju prema dogovoru sa Sindikatom znanosti i visokog obrazovanja
Izjašnjavanje na fakultetima i znanstvenim ustanovama trajat će danas do 16 sati, najavio je član Velikog vijeća Sindikata znanosti i visokog obrazovanja Igor Radeka koji vjeruje da će rezultati biti poznati večeras do 19 sati.
Sindikati obrazovanja štrajkaju već 34. dan, a učenici su dosad izgubili 14 dana nastave, odnosno već treći nastavni tjedan.
Vlada je nakon maratonskih pregovora ponudila obrazovnim sindikatima povećanje plaća u 2020. za ukupno 10,4 posto, ali nije prihvatila njihov zahtjev za povećanje koeficijenata složenosti poslova za 6,11 posto.
Premijer Andrej Plenković ustvrdio je nakon sastanka, koji je trajao gotovo osam sati, kako su "ostvarili kvalitetan kompromis", a kasnije je tumačio da je paket koji je ponuđen sindikatima "zaista cjelovit, dobro smišljen i konzistentan"..
Na pitanje zašto ne pristaje na povećanje koeficijenata nego nudi povećanje plaća kroz rast osnovice i dodatke, odgovorio je kako vlada ne može udovoljiti svim zahtjevima jer mora gledati širu sliku, a prosvjetari nisu jedini nezadovoljni svojim koeficijentima.
Sindikalni čelnici istaknuli su da vladina ponuda nije ono što su tražili, ali ne žele sami odlučiti o tome već će konačnu odluku donijeti učitelji i nastavnici na sindikalnom referendumu.
Učitelji na društvenim mrežama odbijaju vladinu ponudu
Dok je trajalo izjašnjavanje u školama, Sindikat hrvatskih učitelja na svojem je Facebooku objavio niz fotografija učitelja i nastavnika koji diljem zemlje na različite načine odbijaju vladinu ponudu.
Odgovor zaposlenih u Gimnaziji u Sisku
Poruka iz Pule
Prosvjetari iz Pule, koji s ostalim kolegama iz cijele Hrvatske već više od mjesec dana štrajkaju i traže 6,11 posto povećanja koeficijenta složenosti poslova, danas su snimili milenijsku fotografiju na kojoj su svi držali natpise "ne".
To je poruka premijeru Andreju Plenkoviću i ministrima da ni oni ne prihvaćaju ponudu vlade o povećanju dodataka na plaće.
Marić rekao da samo iznosi činjenice
Ministar financija Zdravko Marić izjavio je u srijedu da ostali sindikati javnih službi neće moći potpisati dodatak Temeljnom kolektivnom ugovoru (TKU), po kojem će osnovica u idućoj godini rasti po modelu 2+2+2 posto, ako obrazovni sindikati ne prihvate vladinu ponudu.
"Od 11 sindikata, njih sedam je za ovaj TKU, ostala četiri imaju u ukupnoj glasačkoj snazi preko 50 posto. Drugim riječima, bez obzira na to što je nominalno više sindikata za TKU i povećanje osnovice, imamo situaciju da nemamo izlaza", rekao je Marić.
Tu Marićevu izjavu je Sindikat znanosti i visokog obrazovanja odbacio kao "nedopustivu manipulaciju činjenicama u kritičnom trenutku donošenja važne odluke", odnosno u tijeku sindikalnog referenduma.
"Nema nikakvih pritisaka, samo sam iznosio činjenice sa sastanka koje kažu - ako nemamo većinu, ne može se potpisati dodatak TKU-a", uzvratio je Marić na prozivke oporbe, prije svih SDP-a, u saborskoj raspravi o paketu devet poreznih zakona, odnosno o četvrtom krugu porezne reforme.
"Što nakon toga, rekao sam - vidjet ćemo", poručio je.