HRVATSKA je već u bankrotu, tvrdi ugledni ekonomist Slavko Kulić. Prema njegovim riječima, visina anuiteta koji je već stigao na naplatu iznosi 15,5 milijardi eura, a Hrvatska u pričuvi ima 10,5 do 11 milijardi eura. "To znači da nismo uspjeli reagirati na svoje obveze. Hrvatska je u stanju pape 5 (dijagnoza neizlječivog raka op.a.), a u ovoj zemlji svi šute o tome, uključujući intelektualce", ističe Kulić.
"Mi ostajemo ponovno s deficitom svijesti o stvarnosti. Samo se kupuje vrijeme do izbora da bi ista vlast ponovno ponudila sebe. Došlo je vrijeme kada naši vjerovnici mogu postupiti kako hoće, a pitam vas tko prešućuje dubinu ovog problema", poziva Kulić na alarm.
Tragična je država koja očekuje prihode od turizma, nastavlja Kulić: "Ako se zna da su 68 posto ukupnih prihoda od turizma privatni, a ne državni, onda nam je svima jasno da bez obzira na takozvani prihod od turizma, dug ostaje neplaćen".
"Italija je vrh sante leda"
Hrvatskoj se, kaže Kulić, događa isto što i Grčkoj, Portugalu, Španjolskoj, a sada i Italiji. Dužničke krize u tim zemljama samo su početak domino-efekta kroz koji će na najgori mogući način isplivati na površinu sve slabosti neoliberalnog kapitalističkog sistema zapadnog svijeta.
Sistem sagrađen na laži
Problem Njemačke po njegovom je mišljenju otvoren s talijanskim problemom. "Njemačka više ne može reagirat jer se onda otvara njemački problem. U Francuskoj se s druge strane šuti, mada se sve zna. Ovdje kao da se ne reagira na istinitost kao vrijednost. Živimo u brdu lažnih odnosa. Tamo gdje svi lažu, tamo laž postaje istina. I pojedince i poduzeća i države/narod, vodi laž, ali neće to tako dugo", kaže nam ovaj ekonomist.
Konstrukt Europske unije, kako se slikovito izrazio Kulić, ne može uspjeti niti unutar krvnih veza, a kamoli unutar svijeta interesa i svijeta država. "Na to upozoravam već godinama, a prvo upozorenje je bilo 1988. godine".
"Što smo tuđe potrošili, to ćemo i platiti"
Isto je, kaže nam Kulić, i što se tiče Hrvatske koja nije sposobna reagirati na svoje prispjele obveze. "Financijska oligarhija u funkciji brige za kapital odnosom postaje nemilosrdna preko institucije koja se zove ovrha. Proces ovrha u Hrvatskoj je naširoko započeo, što znači da nećemo biti pošteđeni ni oslobođeni plaćanja onoga što smo tuđe potrošili. To je plan za postizanje nadzirane slobode i kontrole potrošnje svega. I za hrvatskog građanina i narod važi da slobode na tuđoj moći nema i da dužan pojedinac i narod nemaju pravo raspravljati o slobodi i demokraciji, jer smo izabrali neslobodu", objašnjava Kulić, te zaključuje: "Temeljni problem deficita svih oblika jest deficit svijesti o tom".