Slovenski politički veteran pokreće inicijativu za smjenjivanje Janše

Foto: EPA

TIJELA Stranke demokratskih umirovljenika (DESUS), jedne od četiriju stranaka u vladi slovenskog premijera Janeza Janše, u četvrtak će odlučivati o mogućem izlasku iz te koalicije i daljnjim koracima, najavio je predsjednik stranke Karl Erjavec.

On je jedan od veterana slovenske politike, a zadnjih se 15-ak godina okušao u više različitih vlada u kojima je zauzimao značajne ministarske pozicije. Nedavno je ponovno izabran na čelno mjesto Umirovljenika, nakon kraće pauze tijekom koje ih je vodila Aleksandra Pivec. Ona je stranku i odvela u sadašnju Janšinu vladu, nakon što je koalicijska vlada ljevice Marjana Šareca u ožujku izgubila parlamentarnu većinu i dala ostavku.

Informaciju o sastanku izvršnog odbora Erjavec je potvrdio nakon sastanka s više drugih oporbenih stranaka lijevog i središnjeg dijela političkog spektra, koje pokušavaju formirati tzv. Koaliciju ustavnog luka (KUL), dovesti do preslagivanja na političkoj sceni i u parlamentu te smijeniti Janšu "izvlačenjem" neke od stranaka iz njegove koalicijske vlade.

Pregovori o izglasavanju konstruktivnog nepovjerenja vladi

Riječ je o parlamentarnom postupku kojim se, uz potpise najmanje deset zastupnika, može inicirati glasanje o "konstruktivnom nepovjerenju" vladi, a pritom oporbena strana može predložiti svog alternativnog kandidata za novog predsjednika vlade. Ako se za to izjasnila većina zastupnika, vlada koja je većinu izgubila i dalje obavlja tekuće poslove do glasanja o novom premijeru i imenovanja novih ministara.

U pregovore s Erjavcem i njegovom strankom uključeni su još i Socijalni demokrati (SD), Ljevica (L), Lista Marjana Šareca (LMŠ) te Stranka bivše premijerke Alenke Bratušek (SAB), koje su potvrdile da pregovaraju s Erjavcem, ali da njihove stranke još moraju donijeti odluku u pokretanju postupka izglasavanja nepovjerenja Janši i za to dobiti potporu svojih tijela.

Govoreći pred novinarima, Erjavec je kazao da su sa stranačkog terena u zadnje vrijeme vrlo jaki pritisci da DESUS izađe iz vlade u kojoj dominira Janšina Slovenska demokratska stranka (SDS). Rekao je da ni sam nije zadovoljan premijerovom politikom jer on, prema njegovim riječima, nameće ideološke teme ostalim partnerima u vladi, napada medije i ne nudi prava rješenja za izlazak iz drugog vala epidemije.

Inicijativa za formiranjem tzv. vlade u sjeni

Erjavec kaže da je sam već davno odlučio da neće kao ministar sudjelovati niti u jednoj vladi koju bi vodio Janša, s kojim je već bio u koalicijskim vladama, kao ministar obrane i ministar vanjskih poslova.

Ako inicijativa oporbe i njena želja za brzim stvaranjem "vlade u sjeni" uspije, postupak o konstruktivnom nepovjerenju vladi predviđa da se izvanredna sjednica parlamenta na tu temu održi u roku ne dužem od tjedan dana, nakon što je inicijativa predložena.

Janša je jučer u parlamentu, odbijajući tvrdnje oporbe da loše upravlja koronakrizom, kazao da bi rezultati mjera i borba s virusom bili uspješniji kad oporba ne bi djelovala tako da joj je cilj "srušiti vladu", iako je težak trenutak drugog vala epidemije i premda bi morala sa sadašnjom vladom konstruktivno surađivati u naporima.

Erjavec nije isključio mogućnost da se i on pojavi kao kandidat koji bi dobio povjerenje KUL-a za budućeg premijera, o čemu je prije podnošenja zahtjeva za glasanje o nepovjerenju vladi potrebno postići suglasnost svih stranaka koje to najavljuju.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.